Mandloně ve své domovině dorůstají výšky okolo 12 m, v našich podmínkách dosahují 5 - 6 m. Řadí se mezi skořápkovité ovoce. Tato dřevina se pěstuje zejména v subtropickém pásu. Našla si však své pěstitele i u nás. Daří se jí zejména v teplých oblastech Moravy nebo v oblastech do 250 - 300 m n.m.

Tvoří kopinaté listy s pilovitým okrajem. Kvete od dubna bílými nebo růžovými květy. Plodem jsou peckovice vejčitého tvaru, ktré mají šedozelenou barvu. Tento obal je plstnatý, slabě dužnatý a při zralosti praská. Plody dozrávají v září. Uvnitř najdeme tvrdou světle hnědou, hladkou pecku, která je nestejnoměrně dírkovaná. Uvnitř ukrývá olejnaté semeno obalené hnědou slupkou, která lze snadno po namočení sloupnout. Tyto semena - mandle jsou oblíbenou pochoutkou jak syrové, tak pražené. Našli si také uplatnění v kuchyni. Zejména v době Vánoc je jejich obliba největší, protože patří spolu s ořechy jako přísada do těsta či na zdobení vánočního cukroví. Kromě toho mandle našli své využití při výrobě kosmetiky. Existují druhy s hořkými nebo sladkými semeny. O hořkých mandlích je známo, že obsahují jedovatý amygdalin. Smrtelná dávka je požití okolo 70 semen.

Mandloně jsou cizosprašné tzn. že k opylení potřebují ještě jeden strom. Pro opylení je třeba pěstovat minimálně 2 stromy, mezi kterými by měla být zhruba vzdálenost 5 m.

Semena mandlí jsou bohatá na vitamín B, B2, E, kyselinu listovou, vápník, železo a draslík. Snižují hladinu cholesterolu v krvi, zbavují tělo volných radikálů. Posilují srdce a nervovou soustavu. Zlepšují kvalitu pleti, vlasů a nehtů. Zatímco užívání hořkých madlí je omezeno, sladkých mandlí si můžeme dopřávat co hrdlo ráčí.

Charakteristika rostliny

Původ: Středomoří, Asie
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: kopinaté, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Květy se objevují již od dubna.
Výška: 500 - 600 cm
Náročnost pěstování: Rostlina je náročná na teplé stanoviště. Úspěšné pěstování není všude možné.
Tvarování / řez: Na jaře korunu prosvětlujeme řezem hustých a již odplozených větví.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: vápnitá půda
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: duben

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště chráněné před studeným větrem. Ideální je stanoviště u jižní stěny domu, která je bíle natřená.
Množení: Množení je možné ze semen.
Zemina: Vhodná je sušší půda bohatá na fosfor, vápník a draslík.
Problémy: Mandloním se nedatří v jílovité nebo zamokřené půdě.

Články na téma Mandloň


Invazní šíření klejichy hedvábné jižní Moravou ohrožuje mandloně, vzácné orchideje a jiné druhy

Invazní šíření klejichy hedvábné jižní Moravou ohrožuje mandloně, vzácné orchideje a jiné druhy

Před klejichou, tedy konkrétně klejichou hedvábnou, která je jedním z až 200 druhů klejich, varují nejen ochránci přírody z Pálavy. Ohroženy jsou celé teplé oblasti jihu Moravy. Tato původem výhradně americká kvetoucí kráska si dovede velmi razantně podmanit lokalitu, na které se vyskytne. Půvabně kvetoucí a přesto agresivně invazní druh. Nezabírá přitom vůbec nic, jedině herbicidy, ty však zahubí i další rostlinstvo v místech aplikace.

Můžeme si v zahradě vypěstovat mandle?

Můžeme si v zahradě vypěstovat mandle?

Mandloně jsou stromy pocházející z Malé Asie, kterým se dobře daří i v mírném klimatickém pásu. V zahradách přitom mandloně vypadají báječně a skutečně i pravidelně plodí.

Odkud pochází ořechy na vaší štědrovečerní sváteční tabuli

Odkud pochází ořechy na vaší štědrovečerní sváteční tabuli

Že u nás roste spousta vlašských i lískových ořechů ví každé, ale právě ty, které si pořídíte v obchodech, vůbec nemusí být tuzemského původu. Natož oříšky cizokrajné. Při konzumaci oblíbených a dlužno říci, že i dost drahých ořechů, vlastně cestujeme pomyslně po celém světě.