Sdílet
 

Pryšec |
| Euphorbia: pěstování

Rostlina | Pryšec, <BR>, Euphorbia

Skupina pryšců je velice obsáhlá a rozmanitá. Existují druhy pryšců, které se pěstují jako pokojové rostliny, jiné pěstujeme na trvalkových záhonech nebo ve skalkách. Jedno však mají společné, jejich mléčná šťáva vytékající z čerstvě uříznutých stonků je jedovatá. Na kůži může způsobit podráždění.

Většina z nich je plně mrazuvzdorná, existuje však druh pěstující se jako nemrazuvzdorná letnička. Oblíbené jsou především pro svoje zářivé listy, které během sezóny mohou měnit i barvy. K vidění jsou pryšce se žlutými, červenými, žlutozelenými, červenými a oranžovočervenými listy. Samotné květy nejsou nijak výrazné, doplňují je však barevné listy, které je obklopují. Říká se, že pryšec odhání ze zahrady krtky.

Charakteristika rostliny Pryšec, Euphorbia

Odrůdy: E. polychroma tvoří kompatní kulovitý trs nevětvených lodyh. Lodyha nese podlouhlé listy jemně ochmýřené. Tento druh pryšce je zajímavý pro své nenápadné drobné květy, jež jsou vidět v paždí listů v horní části stonku. V době květu jsou však intenzivně zbarvené žlutozelenou barvou. Takto zbarvená vrcholová růžice listů působí dojmem bohatého květu. Koncem jara toto zbarvení ztrácí na intenzitě a pomalu lístky zezelenají. Podzim přináší listům oranžovočervené zbarvení.

E. marginata je nemrazuvzdorná letnička, jež kvete v září. Pěstuje se pro své zajímavé bíle panašované listy. Bílé skvrny jež se objevují od července kontrastují na světle zelených listech. Rostlina je až 40 cm vysoká.

E. myrsinites má dlouhé převislé sukulentně olistěné stonky. Listy jsou šedozelené na vrcholu stonku zelenožluté.

E. amygdaloides je rostlina 50 cm vysoká kvetoucí od dubna do května – druh Robbiae (tmavozelené růžice), Purpurea (purpurové listy).

E. griffithii nese oranžovočervené listeny. Kvete od května do července.
Původ: východní a jihovýchodní Evropa
Druh: trvalka, skalnička
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené, zlaté, štříbrné, krémové, různobarevné, žlutozelené
Kvete: Květy se objevují od května do srpna.
Jedovatost: Mléčná šťáva z pryšců je jedovatá. U alergiků může vyvolat silnou reakci. Proto při práci s touto rostlinou používejte vždy rukavice.
Výška: 20 - 50 cm
Vůně: Některé druhy silně voní. Říká se, že dávají hodně medu.
Použití: Hodí se jak do skalek nebo do trvalkového záhonového. Výborně vynikne jako solitéra. Některé druhy se používají i na vázání kytic.
Nároky na světlo: přímé světlo
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní zemina
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pryšce milují slunce, snáší však i polostín. Na slunném stanovišti však mají kompaktnější tvar a intenzivnější zbarvení listů.
Voda: Rostlina není náročná na zálivku.
Množeni: Pryšce můžeme množit semenem, dělením nebo řízkováním. Semena vyséváme v dubnu doma pod sklo. Na konci května je vysazujeme na záhon.
Zemina: Propustná sušší vápenitá půda je nevhodnější. Ve vlhké půdě se mu příliš nedaří.

Fotogalerie

Sdílet

Sdílení rostliny
Sdílejte na sociálních sítích
Diskuze na téma "Pryšec"

Celkem komentářů: 2

Pozor na jedovatost a alergii 17.11.2015, 16:55:43

Je to nadherna rostlina, ale velmi zradna. Vcera dopoledne jsem vytrhla nekolik stonku, ruce ulepene od kaucukoveho mleka radne vydrhla. Ale presto. Vecer mne palilo kolem rtu i lehce jazyk. Jiz odpoledne jsem si dala fenistil-kapky.
Pred spanim mi oteklo lehce oko a rano jsem myslela, ze se nevejdu do vlastni kuze. Obe oci pLne vody, otoku a neustale se to zhorsovalo, tvare jak od krupicky posete a horke. Skoncila jsem na pohotovosti, 2 injekce, tlak 190/100. I kdyz mam kytky rada, tuto na skalce ani v zahonu urcite nebudu mit. Opravdu POZOR!

Stříhat na podzim? 09.09.2012, 12:44:39

Letos se mi pryšec krásně rozrostl-přesadila jsem ho na slunné místo.Nevím však,zda ho mám na podzim sestřihnout,aby byl příští rok opět krásný.Děkuji za radu.

Přidat nový komentář k rostlině "Pryšec"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE