Kosatce s cibulí | Iris

Zásobním orgánem těchto druhů kosatců je cibule. Od kosatců s oddenkem se liší především svojí výškou a stavbou květu. Kosatce s cibulí dorůstají výšky 10 – 12 cm, existují však i vyšší odrůdy. Listy mají silné, kopinatě tvarované. Lze je členit do třech základních skupin: kosatce Reticulata, Juno a Xiphium. Druhy Reticulata kvetou již velmi časně – v únoru a březnu. Rostou na tenkých stoncích a mají úzké listy podobné trávě. Jsou vhodné především do skalek nebo do předních částí záhonů, kde nejlépe vyniknou. Další skupinou jsou kosatce Juno, jež jsou již více choulostivější a vyžadují dostatek slunce a vlhkosti. Vyznačují se tím, že ploché listy obepínají stonek.. Kosatce Xiphium kvetou od června do července a mohou být až 60 cm vysoké. Patří především na trvalkový záhon. Jsou rozdělený podle druhů do skupin anglické, holandské a španělské kosatce. Kvetou především od června do července.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Druhy Reticulata – Alba (bílý), Edward (jasně modrý), Harmony (chrpově modrý), I. danfordiae (hnědý s žlutými skvrnami);

druhy Juno – I. bucharica (bíložlutý) dobře snáší mráz, kvete v dubnu vonnými květy, dosahuje výšky 30 cm.I. magnifica (lila se žlutou skvrnou na každém okvětním lístku), dorůstá až 60 cm a květy se objevují od dubna do května.

Druhy Xiphium lze členit na anglické, holandské a španělské.

Anglické kosatce – I. latifolia mají květy převážně fialové, modré nebo bílé. Dosahují výšky až 1 m, proto se výborně hodí i k řezu – Isabela (lila růžové), Mansfield (modrý květ s žlutým pruhem).

Holandské druhy jsou vysoké 40 – 60 cm a kvetou v červnu. Oblíbené jsou především proto, že vydrží na záhonech kvést velice dlouho. Patří sem např. Casablanca (bílý s žlutým středem), Nevada (oranžový), Donau (světlounce modrý s žlutým pruhem), Telstar (modrofialový s žlutým středem), White Wedgewood (bílý s žlutým středem).

Španělské druhy – I. xipium kvetou v červnu a jsou až 50cm vysoké. Mají modré nebo purpurové květy, které však mohou být někdy i bílé nebo žluté, zatímco dolní lístky jsou žluté nebo oranžové. Z jednoho stonku vykvétají vždy 2 květy. Na zimu je třeba tento druh kosatce přikrýt.
Druh: cibulovina, skalnička
Typ listu: malé listy, trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: modrá, růžová, fialová, žlutá
Kvete: Květy se objevují v zimě, na jaře nebo v létě v závislosti na druhu.
Jedovatost: Cibule je jedovatá.
Výška: 10 - 60 cm
Vůně: Květy příjemně voní.
Použití: Hodí se i k řezu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Únor, březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Snáší slunce i polostín. Druhy Juno však vyžadují spíše slunné stanoviště.
Množení: Množíme dělením trsů, ale až tak nejdříve za 5 let.
Sadba: Druhy Reticulata sázíme v září nebo říjnu cca 8 cm hluboko do půdy. Druhy Juno vysazujeme v září 5 cm hluboko. Druhy Xiphium vysazujeme na podzim do hloubky 10 – 15 cm.
Zemina: Milují dobře propustnou půdu bohatou na živiny.
Sušení: Nehodí se k sušení.

Články na téma Kosatce


V červnu dozrává první ovoce

V červnu dozrává první ovoce

Pokud nechceme na zahradě jen odpočívat a lenošit, čeká na nás příjemná práce, u které nejeden z nás příjemně relaxuje. Sklizeň ovoce. Ovšem v červnu vyžaduje zahrada i další aktivity.