Řebčík | Lilie biblická | Fritillaria

Existuje na 100 druhů řebčíků, některé z nich rostou divoce na svazích hor. Řebčíky se dají rozdělit do dvou základních skupin: císařské (F. imperialis – řebčík královský) a drobnokvěté. Pro císařské druhy je typická dlouhá přeslenitě listnatá lodyha 1 – 1,5 m vysoká. Vrchol nese chochol úzkých listů a pod nimi rostou převislé květy oranžové, červené nebo žluté barvy. Plodem je tobolka. Královské řebčíky pocházejí z Turecka. Drobnokvěté řebčíky jsou vhodné do skalek, k jezírkům, do nádob ale také do předních částí záhonů. Rostliny jsou až 15 - 50 cm vysoké. Nejznámějším drobnokvětým druhem je F. meleagris – řebčík kostkovaný, který na svých stoncích nese svěšené květy s bílou a růžovou kresbou ve tvaru šachovnice.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: F. persica pochází z Kypru a Turecka. Dorůstá až 120 cm. Vytváří hroznovité převislé květenství purpurové barvy.

Císařské druhy: F. imperialis Garland Star (oranžový), F. imperialis Lutea (žlutý), F. imperialis William Rex (červený), F. raddeana (světle žluté květy)

Drobnokvěté druhy: F. meleagris (fialovobílý), F. michailovskyi (žlutohnědý), F. acmopetalla (zelené květy s hnědou kresbou, 50 cm vysoké), F. bythinica (zelenožluté), F. davissi (černohnědý), F. elwesii (hnědopurpurový se zelenými proužky), F. pontica (zelenožlutý), F. pudica (oranžový)
Původ: oblast Středomoří, západní Asie
Druh: cibulovina
Typ listu: střední listy, kopinaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, oranžová, růžová, červená, žlutá
Kvete: Květy se objevují v dubnu a květnu.
Jedovatost: Jedovatá je celá rostlina, nejvíce však cibule.
Výška: 15 - 150 cm
Použití: Druhy F. persica a F. imperialis jsou vhodné k řezu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je světlé stanoviště nebo polostín.
Voda: Základem je dostatek vlhkosti. Cibule se nesmí nikdy nechat vyschnout.
Množení: Množíme dělením trsů po několika letech.
Sadba: Cibule vysazujeme na podzim minimálně 10 - 20 cm hluboko podle velikosti cibule. Na dno použijeme vrstvu písku. Na jednom místě vydrží řadu let. Cibule šíří nepříjemný zápach, tak je odolnou vůči krtkům.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na živiny
Sušení: Řebčík není vhodný k sušení.

Články na téma Řebčík


Monardu jsme dostali od severoamerických Indiánů

Monardu jsme dostali od severoamerických Indiánů

Tato krásná rostlina s vonnými květy i listy je trvalkou pocházející z prérií severoamerických Indiánů. Její český název je zavinutka, ale jinak se jí též říká závinutka, zavrnutka a také indiánská kopřiva.