Skočec obecný | Ricinus communis

Ve své domovině tato netypická letnička dosahuje až 8 m, u nás dorůstá zhruba 5 m. V tamních tropech se nepěstuje jako okrasná letnička jako u nás, ale jako trvalka pro svoje užitné vlastnosti – poskytuje totiž olej, zejména semena. Tento olej působí jako rychlé projímadlo. Na svých nepravidelně větvených lodyhách červenofialové barvy nese obrovské, dlanitě členěné listy se zubatým okrajem. Zatímco horní strana listů je tmavě zelená s vínovým nádechem, spodní strana má výraznou fialovou žilnatinu. Kvete od června klasovitými květy nažloutlé barvy. Květ je složen ze dvou částí – horní část tvoří samičí květy zelenkavé barvy, dolní část samčí květy zelenožluté barvy. Po odkvětu začíná tvořit plody, kterými jsou červené ostnité bobule obsahující skrvnitá semena. Rostlina je citlivá na mráz.

Jako užitková rostlina se pěstuje především pro olej známý pod názvem ricinový olej, který je obsažen především v semenech.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Carmencita Pink – květy a plody jsou růžové;
Impala – bronzově zbarvené listy;
Carmen – tvoří bronzově zbarvené listy, květy a plody jsou červené
Původ: severovýchodní Afrika, Středomoří
Druh: letnička
Typ listu: velké listy, roztřepené či vícetvaré, zubovité
Barva květu: zelená, žlutá
Kvete: Kvete od června do října.
Jedovatost: Semena jsou jedovatá, obsahují prudce jedovatý ricin, který patří k nejsilnějším rostlinným jedům. Svoje jedovaté účinky semena ztrácejí tepelnou úpravou.
Výška: 150 - 300 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročná rostlina, která však vyžaduje pravidelnou zálivku, zejména pokud ji pěstujeme v okrasné nádobě.
Použití: Hodí se jako solitéra nebo do pozadí trvalkových záhonů.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina, kterou po odkvětu likvidujeme.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: Červen, Červenec, srpen, září, Říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné teplé, slunné stanoviště.
Voda: Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku. Nedostatek vody rostlině škodí.
Množení: Množení je možné semeny.
Sadba: Semena vysazujeme v březnu do malých květináčků. Před výsevem semena namočí na 24 hodin do vlažné vody. Na venkovní stanoviště přijde rostlina až na konci května. Je také možný přímý výsev na venkovní stanoviště od poloviny května.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus