Šalotka | Allium ascalonicum

Cibule šalotka se výrazně podobá cibuli kuchyňské. Na rozdíl od ní však tvoří větší množství drobných cibulek v trsu. Jejich chuť je jemnější, kořenější nežli chuť klasické cibule. Hodí se i pro ty, kteří obyčejnou cibuli nesnášejí. Využití našla ve studené kuchyni do pomazánek a salátů, ale také do omáček. Kromě toho obsahuje až dvojnásobek cukrů nežli klasická cibule, má proto lehce nasládlou chuť. Obsahuje také více sušiny, což ji činí velmi dobře skladovatelnou. Je bohatá na vitamín C a B, provitamín A. Daří se jí tam, kde se běžné cibuli nedaří.

Z podpučí 1 vysazené mateční cibule vyrůstá několik úžlabních pupenů (hnízdo), ze kterých se později vytvoří 5 - 9 cibulí. Zpočátku jsou šupiny cibule nafialovělé, později hnědé. Lodyha vytváří listy pouze při bázi, které jsou jednoduché, přisedlé, duté a mají sytě zelenou barvu. Pěstujeme různé odrůdy, které mají slámově žlutou, hnědou, červenou a fialovou barvu. Rovněž tvar cibule je odlišný, může být protáhlý, zploštělý nebo kulovitý. Zatímco šalotka s jemným listem má tvar cibule protáhlý, druhy s hrubším listem mají kulovité nebo zploštělé cibulky. Během vegetace je možné sklízet nať nebo odebírat cibule jako zelenačku.

Květy jsou oboupohlavné. Kvete v zakulaceném lichookolíku i s pacibulkami. Okvětí se skládá ze 6 okvětních lístků narůžovělé až fialové barvy, se středním tmavě nachovým pruhem. Plodem je tobolka.

Sklizeň jarní výsadby začíná zhruba za 110 dní. První známkou zralosti je poléhání natě a její zasychání. Při opožděné sklizni, kdy je již nať zcela suchá, se mohou trsy cibulek rozpadat a hůře vybírat z půdy. Po vytažení z půdy cibulky necháme týden zasychat na záhoně a teprve poté odstraníme kořínky a zbytky natě. Výhodou skladování šalotky je, že neraší ani pozdě zjara. Skladovat se dá při pokojové teplotě, aniž by se znehodnotila.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Golden Gurmet - tvoří žlutý plod;
Red Sun - červená cibule
Původ: Západní Asie
Druh: cibulová zelenina
Typ listu: střední listy, trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: růžová, fialová
Kvete: Kvete od května do června.
Náročnost pěstování: Šalotka má nižší pěstitelské nároky nežli cibule kuchyňská.
Použití: Hodí se výborně při studené kuchyni do salátů a pomazánek.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na světlém stanovišti.
Voda: Dobře snáší sucho.
Množení: Množí se dceřinnými cibulkami nebo pacibulkami.
Sadba: S výsadbou začínáme od konce února do března. Pozdější výsadba snižuje výnosy. Cibulky zcela zakryjeme půdou. Důležité je, aby přišly podpučím dolů. Sázíme je do sponu 250 x 100 mm nebo 300 x 100 mm. Nejvhodnější velikost sadby je 30 - 40 mm. Je možné provést i podzimní výsadbu, která už není však tak výnosná oproti jarní. Pěstuje se i pro sklizeň cibule s natí tzv. zelenačky, která se sklízí 50 - 60 dní od výsadby. Odolává mrazům bez poškození do -10°C. V takovém případě je však nutné nechat cibuli volně rozmrznout.
Zemina: Ideální je lehčí, humózní půda. Příliš těžké a vlhké půdy se neosvědčily.
Tip: Po sklizni je možné na záhoně dopěstovat salát, špenát nebo čínské zelí.

Články na téma šalotka


Je lepší pěstovat cibule ze semen a nebo raději ze sazečky

Je lepší pěstovat cibule ze semen a nebo raději ze sazečky

Ve starých semenářských katalozích najdeme mnoho odrůd cibule, které byly pěstovány výhradně ze semen, sazečka je vlastně novinkou posledních desetiletí, ovšem velice praktickou, úrody se dočkáme dříve. Na druhou stranu jsme však omezeni a výběr odrůd je právě sazečkou zúžen. A to bohužel i odrůd kvalitnějších a také mnohdy trvanlivějších. Zkusíte to pracnější cestou? Tedy opět ze semen?

Poschoďová cibule, výpěstek šílených šlechtitelů a nebo lahůdka v kuchyni

Poschoďová cibule, výpěstek šílených šlechtitelů a nebo lahůdka v kuchyni

Pokud jste milovníky cibulové natě, ale nikdy jí nemáte dost, můžete zkusit pěstovat kromě cibule sibiřské čili zimní (Allium fistulosum), která se pěstuje výhradně pro nať, také cibuli prorůstavou neboli poschoďovou, patrovou, egyptskou či živorodou (Allium × proliferum). Ne náhodou lze anglické jméno této cibule tree onions přeložit jako cibule stromová, stromková, či stromovitá.