Snědek | Ornithogalum

Snědky jsou velice nenáročné rostliny na pěstování. Existuje na 200 druhů snědků. Rozlišují se však dva druhy snědků. Do první skupiny patří plně mrazuvzdorné, jejichž cibule není potřeba na zimu vyjímat z půdy. Do druhé skupiny patří nemrazuvzdorné, jejichž cibule se na záhon vysazují v dubnu a následně vykvétají v létě. Po odkvětu se nechávají listy zatáhnout a cibule se vyjímá z půdy, aby nezmrzla. Snědky nesou drobné miskovité květy ve tvaru hvězdy. Obvyklou barvou je bílá, existují však i žluté a oranžové druhy. Květy rostou v hroznech na bezlistých stvolech. Listy se většinou zatahují před kvetením.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: O. thyrsoides patří mezi nemrazuvrzdorný druh. Rostlina pocházející z jižní Afriky je 50 cm vysoká. Listy odumírají ještě před kvetením. Kvete bílými miskovitými květy rostoucí v hroznu. O. dubium nese miskovité hvězdicovité květy v oranžové, žluté, červené nebo bílé barvě. Mrazuvzdorný druh: O. nutans (snědek nící) je rostlina 40 cm vysoká a nese stříbřitě bílé květy se zelenou zadní stěnou. Listy má světle zelené se stříbřitou střední žilnatinou. O. umbellatum (snědek chocholičnatý) kvete od května do června. Bílé hvězdicovité květy se otvírají v 11 hodin dopoledne a zavírají se s zacházejícím sluncem. Listy jsou úzké rostoucí šikmo vzhůru.Roste poměrně bohatě. O. narbonense nese na úzkém stonku bílé hvězdicovité květy se zeleným proužkem na zadní straně okvětních lístků. O. pyramidale (snědek jehlancovitý) bývá až 1 m vysoký.Kvete od června do srpna bílými hvězdicovitými květy se zeleným proužkem na rubu.
Původ: Středomoří
Druh: cibulnatá rostlina
Typ listu: střední listy, trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, oranžová, žlutá
Kvete: Květy se objevují od dubna do května.
Jedovatost: O. caudatum je celý prudce jedovatý.
Výška: 10 - 35 cm
Použití: Všechny druhy se hodí k řezu ovšem kromě O. umbellatum. Ve váze vydrží po dlouhou dobu O. dubium.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Daří se jim na slunci i v polostínu, O. nutans se daří i ve stínu.
Množení: Množíme v létě dělením trsů.
Sadba: Cibule mrazuvzdorných druhů se do půdy vysazují v září nebo říjnu, nemrazuvzdorné druhy se vysazují do půdy v dubnu. Po odkvětu je však nutné cibule vyndat ze země a uchovat je na suchém místě.
Zemina: běžná zahradní zemina
Sušení: Květy lze uchovat pomocí silikagelu.

Články na téma Snědek


Představujeme Vám letošní zimní trend Wild White

Představujeme Vám letošní zimní trend Wild White

Fascinace základními silami přírody, moc přírody, drsnost a nespoutanost, to je charakteristika trendu Wild White. Kytice a podle tohoto trendu proto působí velmi přírodně, dravě a tajemně. Květiny použité v květinovém aranžmá jsou většinou bílé. Tato barva se v aranžmá velmi dobře kombinuje s šedozelenou či hnědou barvou, které jsou pro tento trend velmi typické. Mystiku a magický význam dodávají některé exotické květiny jako například Cymbidium a Protea, které vyzařují silnou auru, a fungují proto jako talismany či amulety chránící před tajemnými silami přírody.