Polníček | Kozlíček jarní | Valerianella officinalis

Polníček roste u nás ve volné přírodě, chutnější jsou však jeho zahradní odrůdy, které se běžně pěstují. Největší oblíbenosti se těší zejména v západních zemích Evropy. Listy mají jemně nasládlou, oříškovou chuť. Používají se výhradně do salátů nebo na dozdobení pokrmů, či do zeleninových koktejlů, polévek. Mají vyšší výživovou hodnotu než hlávkoý salát. Obsahuje provitamín A, vitamín C a B, z minerálů je to draslík, železo, hořčík a vápník. Jeho konzumace se doporučuje zejména při oslabené imunitě a při stresu. Dále obsahuje bílkoviny, kyselinu listovou. Rostlina má posilující a uklidňující účinek na lidský organismus.

Je to drobná jednoletá rostlina, tvořící listové růžice až 10 cm vysoké. V květu dosahuje výšky až 30 cm. Květy rostou v rozkvětlém soukvětí, jsou drobné a mají modrobílou barvu. Užitnou částí polníčku jsou však jeho listy, které jsou celokrajné, úzké, kopinaté. Mají sytě zelenou barvu. Listy se nesklízí jednotlivě, ale zásadně celá listová růžice. Pěstuje se na záhoně zejména po plodinách, které sklidíme během léta. Koření mělce.

Listovou růžici sklízime v dorostlém stavu tak, že celou rostlinu vyrýpneme ze země a důkladně omyjeme. Protože se jedná o mrazuvzdornou zeleninu, sklízet můžeme od konce podzimu do časného jara. Zajišťuje v době, kdy je čerstvé zeleniny nedostatek, přísun vitamínů přímo z vlastní zahrady.

Charakteristika rostliny

Původ: Evropa, Malá Asie, Kavkaz
Druh: listová zelenina
Typ listu: malé listy, kopinaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá
Kvete: Kvete od dubna do května.
Výška: 10 - 30 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném stanovišti.
Teplota: Rostlina je mrazuvzdorná až do - 15 st. C. Při tuhých mrazech je vhodně záhon přikrýt.
Voda: Listy žloutnou a zakrňují, pokud jsou poškozeny suchem, které způsobuje nedostatek vláhy.
Hnojení: Vzhledem ke krátké vegetační době není hnojení nutné.
Množení: Množí se semeny.
Sadba: Semena vyséváme na venkovní záhon od února do března (sklizeň je od dubna do května), pří výsevu v červenci sklízíme od srpna do října, při výsevu od srpna do září sklízíme od listopadu do dubna. Při pěstování ve fóliovníku semena vyséváme nejlépe v září a sklízíme od ledna do dubna. Pokud tedy semena vysejeme několikrát od časného jara do podzimu, zajistíme si přísun čersvé zeleniny i v zimě, kdy je nedostatek kvalitních surovin. Pro zajištění dostatečné vlhkosti se po výsevu doporučuje záhon přikrýt netkanou textilií. Semena vyséváme nejlépe do řádků vzdálených od sebe 10 - 15 cm.
Zemina: Polníček není náročný na půdu.
Problémy: Při jarním výsevu je vhodné volit časný termín, aby rostlina nevybíhala do květu.
Škůdci: Nejčastěji je polníček ohrožen slimáky.

Články na téma Polníček


Kdy začít pěstovat sadbu a jak?

Kdy začít pěstovat sadbu a jak?

Předpěstování sazenic především zeleniny začíná už v únoru, ovšem záleží na konkrétním druhu zeleniny. Například rajčata vyséváme do mobilních nádob až v březnu, ta únorová by byla příliš vytáhlá.