Vanda | Vanda

Vanda netvoří pahlízu, ale hustě dvouřadě olistěný kmínek kožovitými řemenitými listy. Zásobárnou vody jsou masité vzdušné kořeny. Pro rod Vanda jsou typické nádherné 3 – 8 cm velké květy, které rostou v hroznech. Zvláštností je vand barva květů, která bývá v počátku kvetení světlejší a později tmavne. Nesou nejrůznější barevné odstíny fialové, modré, růžové, fialové, žluté a oranžové. Po odkvětu se květní stonek odstraňuje.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: V. coeruela – temperovaný druh, který nese na vzpřímených stoncích až 12 květů, které se obvykle objevují od léta do podzimu. Velké květy nesou bledou až fialovou barvu, mnohdy jsou mozaikovité.
V. cristata – teplomilný druh tvořící žlutozelené květy se skvrnitým pyskem. Kvete v létě.
V. teres – hroznovité květenství nese bílé květy s purpurovým nádechem;
V. tricolor - rostlina pro teplé prostředí, silně vonné květy se objevují od podzimu do zimy. Jsou bílé s hnědočervenými skvrnami, pysk je bílý, žlutý a fialový.
V. sanderiana – teplomilný druh kvete na podzim. Velké květy jsou růžovohnědé.
V. javierae – bílé květy s hnědou bází;
Vanda hybridy:
Happy Smile (skořicové květy s hnědými skvrnami), Sansai Blue (tmavě modré květy), Robert`s Delight (růžové květy), Pat Delight (sytě růžové květy)
Původ: tropická Asie
Druh: epifytická monopodiální orchidej
Typ listu: kožovité, řemenité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, kaštanová, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, žlutá
Kvete: Kvete od jara do podzimu podle druhu.
Šířka: 20 - 50 cm
Výška: 20 - 120 cm
Vůně: Druh V. tricolor voní.
Náročnost pěstování: Rostlina je poměrně náročná na pěstování, protože vyžaduje pro pěstování skutečně hodně světla, po kterém doslova žízní.
Použití: Pěstuje se v závěsných košíčcích.
Světlo: Rostlina vyžaduje skutečně dostatek světla zejména v zimě. Ideální je ji zavěsit na okna. V létě je třeba rostlinu chránit před popálením ostrým sluncem.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: ----------------
Náročnost na pěstování: náročná
Doba květů: březen, duben, květen, Červen, Červenec, srpen, září, Říjen, listopad

Požadavky na pěstování

Světlo: Rostlina vyžaduje skutečně dostatek světla zejména v zimě. Ideální je ji zavěsit na okna. V létě je třeba rostlinu chránit před popálením ostrým sluncem.
Teplota: Většina vand by se měla v zimě pěstovat na chladném stanovišti okolo 15 ° C.
Voda: Alfou a omegou správného pěstování je zálivka. Rostlina vyžaduje bohatou zálivku, je však citlivá na přemokření. Zaléváme tedy tak, že kořeny ponoříme v době růstu na cca 1 hod do odražené vody každý týden. Poměrně dobře se jí daří ve skleněné nádobě, kde je na dně voda. Rostlina by však v ní neměla být ponořená celá. V létě je dobré na vzdušné kořeny umístit ampulky s vodou. S nedostatkem vody rostlině snadno zasychají kořeny, které se poměrně těžko obnovují.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu. Listy však rosíme spíše sporadicky, protože pokud se voda drží v úžlabí listů, začnou zahnívat a upadávat. V létě kořeny denně rosíme.
Hnojení: Hnojíme od března do října na kořeny a slabě na list. Lepší je však hnojení na list, aby se kořeny nepopálily.
Množení: Vzrostlí jedinci mohou tvořit u báze listů odnože, které však musejí alespoň 3 vlastní kořeny.
Zemina: Ideální je korový substrát pokud rostlinu pěstujeme v závěsném květináči.
Letnění: V létě rostlina vyžaduje letní pobyt venku na přímým sluncem chráněném stanovišti. Noční pokles je pro rostlinu prospěšný stejně tak jako čerstvý vzduch.
Problémy: Přímé letní slunce způsobuje popálení listů.

Články na téma Vanda


Znáte trendy jara 2006?

Znáte trendy jara 2006?


Rok co rok znovu a znovu předvádí příroda své jarní probuzení, aby upozornila na rozmanitost své krásy, a to poslední, na co bychom chtěli myslet, je spěch.
Nová jarní inspirace Still Life vychází z toho, že jaro vybízí ke klidu a rozjímání, protože pouze tak můžeme vnímat zdánlivě nepostřehnutelné okamžiky fascinujících proměn, které se v jarní přírodě odehrávají.

Rostliny oživují domov

Rostliny oživují domov

Rostlinu nelze srovnávat s domácím mazlíčkem, ale to neznamená, že k některé nemůžete mít silný vztah.
Jeden známý holandský spisovatel napsal, že na hezkých věcech jsou nejlepší vzpomínky, které nám na ně zůstanou. Jak plynou dny, měsíce a roky, sbíráme věci, které nám život přináší. Některé kousky se mohou zdát celkem nezajímavé a mají cenu pouze pro nás. Jiné jsou obecně uznávanou hodnotou. Ale všechny tyto věci mají jedno společné, a to, že je schraňujeme s láskou. A jak je to s rostlinami?

Jak vybrat správné květiny? 1.díl

Jak vybrat správné květiny? 1.díl

Květiny tvoří neodmyslitelnou součást našeho života. Neustále jej obohacují rozmanitostí svých barev a tvarů. Květinami lze nejen vyzdobit byt, ale je i možné vyjádřit různost lidských osobností, které v domácnosti žijí.
Připravili jsme pro vás květinový horoskop, který vám pomůže vybrat ty správné květiny jak do vašeho bytu, tak pro vaše přátele.