Vistárie | Wisteria

Vysadíme-li tuto popínavou rostlinu na správné stanoviště, tedy na slunce s dobře propustnou půdou bohatou na humus, odmění nás v příštích letech bohatým kvetením. Alfou a omegou úspěšného pěstování je správný řez, který by se měl provádět ve dvou fázích. Zatímco v zimě se provádí řez, kterým udržujeme tvar, v létě rostlině krotíme růst. Správným řezem podpoříme zejména tvorbu květů. Na konci července zkracujeme výhony zhruba o 2/3. Nejvýraznější řez se provádí před začátkem vegetačního období, při kterém zkracujeme výhony z loňského roku na 3 až 4 očka.

Vistárie kvete od května do června hroznovitým květenstvím v nejrůznějších odstínech bílé, růžové a fialové. Pokud se rostlině daří, jsou výhony doslova obsypány květy. Hrozny jakoby padají směrem dolů a dá se říci, že připomínají hustý déšť. Po odkvětu se tvoří plstnaté lusky, které rostlinu zdobí na podzim. Až po úplném odkvětu se zcela rozvinou lichozpeřené listy.

Za silných mrazů zejména na nechráněném stanovišti rostlina může namrznout. Pokud mrazem poškozené části seřízneme, s nějvětší pravděpodobnosti rostlina obrazí.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: W. floribunda (vistárie květnatá) - v našich podmínkách nejoblíbenější druh, protože patří mezi nejodolnější. Odrůdy: Alba (bíllá), Rosea (růžová), Macrobotrys (fialová);

W. sinensis (vistárie čínská) - tento druh kvete již před vyrašením listů. Květy můžeme vidět tedy již od dubna.
Původ: Čína, Japonsko
Druh: opadavá popínavá rostlina
Typ listu: roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová, fialová
Kvete: Kvete od května do června.
Jedovatost: Lusky obsahují semena, která jsou jedovatá.
Výška: 600 - 800 cm
Vůně: Květy voní.
Náročnost pěstování: Rostlina vyžaduje pro úspěšné pěstování již specifické požadavky. Nesprávný řez a chybná výsadba může být rostlině usudné a pro pěstitele zklamáním, že rostlina nekvete bohatě tak jak očekávali nebo nekvete vůbec.
Použití: Hodí se pro pnutí pergol, zdí nebo domovních stěn.
Tvarování / řez: V červenci provádíme řez postranních výhonů vyrůstajících v běžném roce. Výhony seřezáváme na 15 cm dlouhé zbývající
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: květen, Červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je teplé, slunné stanoviště.
Voda: Rostlina snáší dobře období sucha.V době květu a při násadbě pupenů však zaléváme bohatě.
Množení: Množíme na jaře nebo v létě hřížením.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus
Tip: Při výsadbě rostlině zajistíme oporu pro správný růst.

Články na téma Vistárie


Pokud nechcete kácet starý strom, použijte jej jako oporu pro popínavé rostliny

Pokud nechcete kácet starý strom, použijte jej jako oporu pro popínavé rostliny

Je vám v zahradě líto starého, usychajícího stromu, který vám dlouhé roky poskytoval kýžený stín? Může i nadále, byť sám zemře a již se na něm na jaře neobjeví jeho vlastní listí, například vistárie a jiné popínavky jej využijí jako oporu a nejenže zazelenají, ale i krásně vykvetou. A třeba takový břečťan? Ten zajistí, že bude strom zelený po celý rok.