Bazén v zimní zahradě?

Zastřešený bazén v zimní zahradě s možností koupání po celý rok je snem mnoha z nás. Část volného času se zde dá strávit relaxací, kondičním plaváním nebo posezením s rodinou či přáteli. Romantickou atmosféru může kromě vodní hladiny navodit i plápolající oheň ve vybudovaném krbu a rozsvícené svíčky.

Zimní zahradu s bazénem je možné vybudovat napojením na stěnu domu, samostatně stojící nebo přes roh domu. Konstrukce je vybudována z oceli, hliníku či plastu. Ideální poloha je na jižní či jihozápadní straně, pokud to podmínky dovolují. Slunce sem svítí i v zimních měsících intenzivně a ušetří se část finančních prostředků za vytápění. Abychom zde dosáhli pocitu útulnosti, měla by se teplota pohybovat kolem 20 oC a proto budeme v chladnějších dnech muset prostor vytápět. 
Vhodná je přípojka ústředního topení z domu či bytu. Podlahové topení není příliš vhodné, neprospívá rostlinám. Kvůli co nejmenšímu zarosení bychom měli zabezpečit dostatečnou cirkulaci vzduchu a kvalitní odvětrávání. Tepelně izolační sklo nám ušetří energii, je však poměrně drahé. Proti nechtěným návštěvníkům by navíc mělo být ještě vybaveno speciální fólií.
Pro výběr bazénu do zimní zahrady je vhodná konzultace s odbornou firmou. Doporučuje se železobetonová konstrukce pro svou odolnost. Dříve bylo pro bezproblémový chod tohoto typu bazénu třeba spousty potrubí a poměrně velké zázemí. Dnes všechny úkony zvládne kompaktní jednotka bezpotrubní filtrace. Vše se děje v jednom místě, nemusíme vytvářet žádné díry do bazénu, je zde nulové riziko úniku vody a plně automatický, prakticky bezúdržbový chod. 
Filtry se jednou za čas vyperou v automatické pračce na 30 oC a opět je můžeme použít. Voda v bazénu se dá vyhřívat vodním čerpadlem. Údržba vody v bazénu (byť zastřešeného) je nutná. Existuje více možností od mořské soli až po chemickou údržbu. Vždy zaleží na tom, který prostředek se majiteli nejvíce zamlouvá.
Největším problémem zimní zahrady a bazénu v propojení s domem je samozřejmě vlhkost. Stěny domu bychom měli vybavit speciálními omítkami a kvalitní izolací. 
Je důležité, aby vytvořené klima vyhovovalo rostlinám i obyvatelům domu. Relativní vlhkost by se měla udržet na hodnotách od 55 do 60%. Nevyhneme se, zejména u zahrad napojených k domu, instalaci odvhčovače. Vlhkost můžeme také snížit například roletovým krytem nebo plachtou. Stěny domu bychom měli vybavit speciálními omítkami a kvalitní izolací.

Pokud plánujeme stavbu domu, měli bychom dopředu počítat i s možností výstavby zimní zahrady s bazénem. Vždy je výhodou ji stavět souběžně, než ji přistavovat. Velice důležité je estetické hledisko a skutečnost, že zimní zahrada s bazénem by měla plně harmonizovat s celým domem.