Sdílet
 

Bonsaje nás fascinují už po staletí I. díl

Datum vydání: 11.04.2005 | autor:

Bonsaje se do Japonska rozšířily z Číny. Teprve až v 80. letech 20. století vzbudily zájem široké veřejnosti a staly se velice oblíbenými. Jsou uměleckým dílem, jehož detaily lze dolaďovat po několik let. Bonsaje jsou dlouhověké rostliny, které ve své domovině zpravidla přežívají svého pěstitele a předávají se z generace na generaci. Jejich krása spočívá především v jejich minimalistickém ztvárnění živé přírody.

Co je vlastně bonsaj? Je to rostlina v okrasné nádobě, pěstovaná k dekoračním účelům. Nádoba, povrch půdy a miniaturizovaná rostlina tak tvoří kompoziční celek. Tyto miniatury zdobí jak interiéry, tak i balkóny, terasy a zahrady. Lze je koupit již vypěstované, nebo si svoji vlastní bonsaj můžeme vytvořit sami.

Miska

Základem pro bonsaj je zajímavá pěkně tvarovaná miska. Vhodná nádoba je něco jako rám pro obraz, který podtrhuje celé umělecké dílo. Důležité je, aby miska s rostlinou harmonizovala a doplňovala ji. Stále zelené druhy (jehličnany) vyniknou v tmavohnědé nebo šedozelené misce, listnáčům sluší zase červená, modrá nebo zelená nádoba. Bonsaj v misce vzniká postupně tvarováním pomocí drátků a redukcí kořenů. Nádoba by měla mít jeden či dva drenážní otvory.

Rostlinný materiál

Základním rostlinným materiálem jsou dřeviny, existují však i bonsaje ze sukulentů nebo bylin. V podstatě lze téměř z každé rostliny vypěstovat bonsaj, některé rostliny jsou však na pěstování vhodnější, jiné méně. Pro pěstování je nejjednodušší: borovice, javor, jalovec, kleč, cypřišek, modřín, tis, habr, zimostráz, buk, habr, zlatice, akát bílý, jilm, lípa malolistá, jeřáb, jabloň, hrušeň a kdoulovec.

Je důležité zvážit, v jakých podmínkách budeme rostlinu pěstovat:
  • Venkovní rostliny vyžadují celoroční venkovní stanoviště.
  • Venkovní rostliny pro extrémní stanoviště jsou po celý rok venku, snášejí mráz i sluneční úpal, suchý vzduch a nepravidelnou zálivku.
  • Choulostivé venkovní rostliny v době vegetace pěstujeme venku, před mrazy je třeba je ochránit.
  • Polobytové rostliny v době vegetace rostou venku, v zimě je třeba je zazimovat ve skleníku nebo v chladné místnosti.
  • Bytové rostliny se celoročně pěstují v bytě (fíkus, ibišek, granátové jablko, citrusy, myrta, rozmarýn, muškát…).
Při výběru rostlinného materiálu dbejte na to, aby rostlina byla již na první pohled zdravá a měla dostatek větví rozmístěných rovnoměrně do všech stran.
Rovněž kořeny jsou důležité. Jemné kořeny se sestříhávají a silné zkracují tak, aby se paprskovitě rozebíhaly do všech stran. Rostlina se spletenými nebo nerovnoměrně silnými kořeny není vhodná. Druhy s velkými listy, jehlicemi, květy či plody rovněž nejsou příliš vhodné.

Rostliny jsou vysazovány v miskách buď samostatně, nebo je velice oblíbená výsadba stromečků do skupiny, které tvoří miniaturní lesík. Důležitý je tvar celé skupiny než tvar jednotlivých stromků.

Nástroje k pěstování bonsají

Pro správné tvarování bonsají se používají nejrůznější nástroje, ať už jsou speciální, nebo je běžně máme ve své domácnosti, dílně:

• nůžky na odstraňování pupenů a větviček,
• zahradní nůžky,
• štípačky na drát,
• tvarovací kleště,
• loupáček na kůru,
• lopatka,
• smetáček pro upravení povrchu zeminy,
• pinzeta na odstranění nežádoucích bylin ze zeminy,
• hůlka.

Existují samozřejmě speciální nástroje na bonsaje, jde však o nákladnou záležitost a pro začátečníky je to zbytečný luxus.

Jak bonsaje tvarovat? Čtěte další díl.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Bonsaje nás fascinují už po staletí I. díl"

Buďte první a napište komentář k  "Bonsaje nás fascinují už po staletí I. díl"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE