Dřevo v koupelně

Dřevo je vlastně nejoblíbenější a zároveň nejdostupnější přírodní materiál, je takzvaně obnovitelné, známe je odpradávna a také používáme. A nejvíce sluší přírodní materiály koupelnám na chalupách a chatách, ovšem i novostavbám srubů a roubenek, stejně jako jakékoli jiné budově. Dřevo je prostě vždy neopakovatelné. Užití dřeva v koupelnách je však vzhledem k vysoké vzdušné vlhkosti a přítomné vodě dosti problematické.

Jednou z nejtypičtějších vlastností dřeva je proměnlivost jeho objemu v závislosti na množství vlhkosti. Dřevo totiž vodu snadno absorbuje, nabobtnává, a i když pak zase rychle vysychá, jeho tvar se může měnit. Obzvláště na starých chalupách koupelny často vznikaly až dodatečně, proto je najdeme právě i v prostorách s dřevěnými stěnami, které prostě musíme ochránit před vlhkostí.

Zásadní je, zda lze v koupelně vybavené byť jen částečně dřevem, dobře větrat. Větráním se vlhkost v koupelně zásadně sníží. V uzavřené místnosti bez oken se prostě musíme dřeva vzdát a nahradíme jej keramikou či kamenem, případně sklem. Minimálně je pak třeba instalovat dostatečně účinný větrák, který z koupelny vlhkost vytáhne pryč. Ovšem větrák se hodí do jakékoli koupelny, pomůže zde omezit tvorbu plísní.
Pokud se se dřevem v koupelně opravdu rozmáchneme, například roubenými prvky (zde je to vlastně opačně, jde o koupelnu v roubence), palubkovým či prkenným obkladem, přiznanými trámy a podobně, musíme dřevo ošetřit impregnací a též případnou povrchovou úpravou. Impregnace ochrání dřevo před plísněmi a dřevokazným hmyzem. Co se týká povrchových úprav, jsou vhodné různé vosky, oleje a laky. Vždy ale vybíráme materiály, které jsou přímo určené do vlhkých prostor. Nátěry je pak třeba pravidelně obnovovat.

Co se týká volby dřeva, do vlhkých prostor vybíráme zásadně dřevo tvrdé, ideální jsou exotické dřeviny. Nejdůležitější je přitom volba co nejodolnějšího dřeva na podlahy a na stěny sousedící se sprchou a vanou. Důležitá je též pružnost dřevin, čili jejich schopnost sesychat a bobtnat. Ne každé dřevo je do koupelny prostě vhodné, dokonce i mnohé exotické, s vysokým obsahem pryskyřic. 
Vodě dobře odolává dub či ořech, z exotických dřevin třeba merbau či teak a jiné. Tato dřeva si udrží tvarovou stálost, čili se ve vlhku nekroutí. Důležitá je též jejich barevnost, jelikož právě barevný tón a kresbu mají intenzivnější. Prostě vypadají moc pěkně.

Ovšem existuje ještě jedno řešení, zvolit dlaždice keramické či betonové v dekoru dřeva. Velice zdařilé, téměř realistické napodobeniny, dovede vyrobit řada firem.
Pokud budujeme koupelnu ve srubu či roubence, měla by mít větší podlahovou plochu, abychom mohli vanu a sprchový kout umístit do prostoru, nikoli ke stěnám. Případně je třeba použít jako obklad dřevěné stěny u vany a sprchy impregnovaný sádrokarton a obložit jej dlaždicemi. Kolem umyvadla je též vhodné instalovat panely z omyvatelných materiálů (grafosklo, tabulové sklo, kámen, keramika apod.). Vhodné jsou též speciální tapety, které aplikujeme na sádrokarton místo dlaždic. Tapety určené do koupelen jsou potažené tenoučkou vrstvou plastu, ze kterého lze setřít kapičky vody, aniž bychom poškodili spodní papír. Nehodí se však na stěny, na které voda intenzivně stříká!
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com