
Nevšední rekonstrukce podkroví v Gliwicích zachovala dřevěný krov
Učiněné bludiště trámů a krovů, tělesa komínů, to vše na jedné zaprášené půdě starého domu. Zdá se až neuvěřitelné, jak hezký podkrovní byt tu díky architektům nakonec vznikl.
Učiněné bludiště trámů a krovů, tělesa komínů, to vše na jedné zaprášené půdě starého domu. Zdá se až neuvěřitelné, jak hezký podkrovní byt tu díky architektům nakonec vznikl.
Festival Den architektury, který se v letošním roce uskuteční mezi 29. zářím až 5. říjnem, opět pozve na stovky akcí po celé České republice i na Slovensku. Pro letošní 13. ročník si pořadatelé zvolili motto Objev konstrukce! a v programu se zaměří na výjimečná konstrukční řešení nejen s ohledem na vzhled staveb, a to jak v historické architektuře a v architektuře 19. století a jejího industriálního odkazu, tak staveb 20.–21. století. Festival pravidelně připomíná výročí významných osobností architektury. Letos se vydá po stopách výjimečného představitele barokní gotiky Jana Blažeje Santiniho-Aichela, od jehož úmrtí uplyne letos 300 let, a také po stavbách jednoho z nejvýraznějších představitelů poválečné architektury u nás – Karla Pragera, který se narodil před 100 lety.
V čem je koupě starší nemovitosti specifická? Ve spolupráci se zkušenou realitní advokátkou jsme pro vás připravili přehled největších rizik a návod, jak si s nimi poradit. Víte, jak mohou převod nemovitosti zkomplikovat faktické a právní vady, absence příjezdové cesty nebo dluhy prodávajícího?
Trochu to připomíná filmovou hlášku – jediné auto, které nezestárne je to, které si nekoupíte. Protože jediný dům, který nebude produkovat emise je ten, který nepostavíte. Ale když už potřebujete bydlet, je rozhodně víc ekologické pustit se do rekonstrukce již existující stavby.
Starý dům či starý byt, nevyhovující dispozice a technické rozvody, nedostatečné či žádné izolace, dosluhující střecha, případně dokonce statické problémy. Důvody rekonstrukce se u starších budov vždy najdou. Cílem by přitom měla být modernizace, úspory energií, bezpečnost, ochrana zdraví a maximální obytný komfort.
Pokud starý dům zdědíme, nemusíme řešit první krok při rozhodování, totiž, zda jej s ohledem na stav a náklady budoucí rekonstrukce vůbec kupovat. Zakalkulovat samozřejmě lze i hodnotu stavebního pozemku, pokud se ale ukáže, že je dům nejlepší zbourat, i tak se může cena pozemku prodražit. Prodejce má obvykle představu (anebo se nás do ní snaží manipulovat), že prodává “hromadu“ majetku. Ovšem demolice této “hromady“ nebude vůbec levná a je pak otázkou, co vlastně se sutí.
Negativní stránky rekonstrukcí starších domů a bytů hledat nemusíme, i když dvě existují. Za prvé to něco stojí a za druhé je po dobu rekonstrukce omezeno užívání nemovitosti. Jinak už ale převládají samé klady.
Vstoupili jsme do panelákového holobytu a první, co nás zaujalo, byl oblouček ve vstupu do obýváku místo dveří. Ani si autor nedal práci, aby odstranil původní ocelové zárubně, na jejich obklad bylo použito dřevo a chovatelské pletivo, to nahodil omítkou a přeštukoval. Oblouček byl hotov. A do hlavy se o něj zaručeně praštil každý, kdo měřil více jak 188 cm.
Divize stavební chemie firmy Remmers v minulosti používala heslo „chráníme hodnoty staveb“. Jejími dlouholetými směry jsou jak ochrana nových staveb, tak sanace staveb historických.
Výškové práce a výškové práce z lana označují práce ve výškách a nad volnou hloubkou a patří mezi riziková povolání. Neobejdou se bez nich rekonstrukce historických a památkově chráněných fasád a revitalizace historických budov. Výškové práce mají totiž oproti práci z lešení několik výhod.
Rekonstrukce, která zpočátku nevypadala náročně, ale protáhla se na 6 let. Zhruba tak vzpomínají architekti ze studia Mihaly Slocombe na nekonečné „úpravy“ domu v australské Victorii. Jejich práce tu kromě dobře odvedené díla jednoznačně demonstruje maximální přizpůsobivost, s jakou reagovali na nenadálé změny požadavků ze strany klientů.
Ucelené skladebné systémy izolačních materiálů společnosti CIUR řeší veškeré možné situace týkající se izolací historických staveb, včetně akustického komfortu. Všechny materiály, které vyrábí společnost CIUR jsou ekologicky a zdravotně nezávadné, vzájemně se doplňují a funkčně na sebe navazují.
Katalánci jim říkají masia, dlouze masía, Španělé a v aragonském regionu je nazývají pardina. Společně jde o těžko popsatelný typ venkovského stavení, rodinného domu. Vznikem často předchází 16. století, a jejich podoba odráží, že věta: „můj dům – můj hrad“ tu dříve nebyla prázdným úslovím.
Otázku, co z minulosti rekonstruované stavby zachovat, řeší architekti neustále. V případě „panského domu“ na severu Francie, toho už ale vážně moc nezbývalo. A proto si mohli dovolit víc než radikální zásahy, které proměnily podobu celého stavení.
Mnohé chaty proto už hodně pamatují, možná i ta vaše. A volá po výměně střechy. Zajímá vás, jaká krytina je nejvhodnější a na jakou firmu se obrátit? Majitel chaty v Krušných horách vsadil na plechovou krytinu.
Z oblastí stavebnictví a bydlení je v internetových vyhledávačích aktuálně nejhledanější vše, co souvisí s rekonstrukcemi. Prostě rekonstrukce. Koupelny, bytu, domu, chalupy. Hypotéky vystoupaly na rekordní úroková maxima, vše zdražuje, zuří inflace a lidé raději utratí své úspory za rekonstrukci, než aby nechali své životy zatížit sebevražednou hypotékou. Případně si půjčí od stavební spořitelny menší částku, to se za inflace rozhodně vyplatí.
Doslova celý svět zaujala rekonstrukce paláce na hradě Helfštýn, druhém největším hradním komplexu na území ČR (prvenství má Pražský hrad). Na rozdíl od Pražského hradu však z Helfštýnu zbyly do dnešních dnů středověké ruiny, byť s tradicí sahající až do 14. století. Helfštýn se ale dnes honosí novým kabátem a dlužno říci, že velmi neotřelým, originálním.
Dispozice jsou ve starších domech často řešené velmi neprakticky. Nároky například na hygienu, ale i vaření, bývaly odlišné a postupné změny vybavení pak byly mnohdy na škodu. A často i dosti nelogické. Rozhodnout se ke změně dispozic navíc mnohdy nepředstavuje ani statické problémy, pokud budeme zasahovat pouze do příček. Buďte odvážní a využijte rekonstrukci ke změně všeho, co jen změnit lze.
Působivá ukázka recyklace stavebního materiálu a zároveň chytlavá ukázka citlivého zasazení novostavby do vesnice. Dobré cihly totiž nestárnou, a profil rodinného domu stylizovaný do podoby stodoly venkovskému rázu neškodí.
Čas na přelomu 17. století měl svůj osobitý architektonický styl, a domy lemující pobřeží a ulice kolem říčních kanálů v Amsterodamu vypadaly naprosto úchvatně. Tenkrát. Dnes už se tyto řídce dochované objekty většinou dají jen označit za mimořádné ze stavebního hlediska, ale k přímému obývání se už bohužel moc nehodí. Co s nimi dál?