Inspirujte se: Teplo rodinného krbu je nenahraditelné Zobrazit fotky zobrazit 6 fotek

Venku padá dlouho očekávaný sníh, před vámi volný večer s oblíbenou knihou a hrnkem svařáku, ale přeci jen něco chybí - teplo rodinného krbu. Pohled od mihotajících se plamenů a praskání dřeva dodají ten pravý pocit tepla během dlouhých zimních večerů. Dnes slaví krby svůj návrat. Hodí se do rodinných domů stejně jako do moderních panelákových bytů.

Lidstvo a oheň

Oheň nám slouží už tisíce let a sehrál významnou roli v evoluci a historii lidstva. Umíme ho ovládat, umíme ho využívat ve svůj prospěch, ale také jeho sílu velmi často podceňujeme. Přestože ho dnes již umíme nahradit, stále pro nás hraje důležitou roli. Rané civilizace považovali oheň za dar od bohů, měl spirituální význam a byl oslavován během posvátných obřadů.

Dříve byli krb nebo kamna součástí každého obydlí, později je ale vystřídalo ústřední topení, které nám bez námahy vytopilo celý byt, aniž bychom se ušpinili od sazí. Je to krásné, když přijdete v zimě domů, kde vás čeká příjemně vytopený byt a nemusíte dlouze zatápět a čekat, až teplo postupně naplní celý byt. Ale není teplo jako teplo.

Plynové krby

Plynové krby jsou alternativou pro všechny, kteří milují pohled do plamenů, ale nemají možnost si doma postavit krb na dřevo. Nabízí dokonalou iluzi plápolajícího ohně klasického krbu. Asi největší výhodou plynového krbu je jeho nenáročnost na provoz a údržbu. Odpadá shánění dřeva i pravidelné vynášení popela. Zapálíte ho pomocí dálkového ovládače nebo knoflíku. Můžete regulovat intenzitu a žár plamenů. Nevýhodou je, že provoz plynového krbu je dražší než u klasického krbu na dřevo

 

Stačí si vybrat

Na trhu najdete mnoho firem, které vám doma postaví krb na míru podle vašich představ. Stačí si vybrat z velkého množství nabízených designů, druh paliva, kterým chcete topit, a pak už jen najít vhodné místo u vás doma. Nejčastěji se krb umisťuje do obývacího pokoje, ale stejně tak vás může hřát i v ložnici.

I takovýto malý stolní krb navodí příjemnou atmosféru u vás doma, když čekáte návštěvu, nebo si chcete jednoduše oddychnout po náročném dni. Pohled do plamenů vás zbaví stresu a prohřeje vaše tělo i duši.

 

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com