Sdílet
 

Jak připravit podklad podlahové krytiny

Datum vydání: 02.11.2011 | autor:

Plánujete novou podlahovou krytinu? Ať už si vyberete jakýkoliv z nabízených povrchů, nesmíte podcenit přípravu podkladu. Dobře připravený a kvalitní podklad má zásadní vliv na životnost podlahové krytiny. Různé typy krytin mají rozdílné nároky na přípravu podkladu. Jak správně připravit podklad pod krytinu a jaké jsou nejpoužívanější možnosti pro jeho vyrovnání?

Foto: Podlahy Zeus, pokládka podlahové krytiny Foto: Podlahy Zeus, pokládka podlahové krytiny
Foto: Podlahy Zeus, pokládka podlahové krytiny
Podklad podlahové krytiny musí být rovný a pevný, bez prasklin a nežádoucích spár. Na takto připravený povrch lze bez problémů pokládat parkety, plovoucí podlahy i náročnější povlakové krytiny.

Používané materiály

K tradičním podlahovým krytinám patří koberce, které místnost zútulní, mají dobré tepelně izolační vlastnosti a poměrně snadný způsob údržby, ale nehodí se pro alergiky. Dalším v nabídce je umělý materiál PVC, který je snadno udržovatelný a nabízí velké spektrum dekorů. Korek a linoleum patří k přírodním materiálům s dobrými tepelně izolačními i hygienickými vlastnostmi. Pro snadnou montáž i údržbu jsou oblíbené dřevěné i laminátové plovoucí podlahy. Nejsou pevně spojené se stavbou, takže volně leží na podkladu. Důležitá je u nich správná volba zátěžové třídy. Náročnější na provoz i údržbu jsou masivní dřevěné podlahy, které patří k nejatraktivnějším přírodním krytinám s krásným vzhledem a s možností i opakované renovace.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), stěrkování podlahy Ilustrační foto (www.shutterstock.com), stěrkování podlahy
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), stěrkování podlahy

Příprava podkladu - vyrovnání

Vyrovnání podkladu se nejčastěji provádí dvěma způsoby. Prvním je použití samonivelačních vyrovnávacích hmot – tzv. stěrek, druhou metodou je využití DTD nebo OSB desek. 

Na pevný a rovný povrch jsou nejnáročnější podlahy z PVC. Dokonce i u novostaveb, kde se pro podkladní vrstvu využívá strojní beton jako optimální podklad pro téměř všechny druhy podlahových krytin, se pro podlahu z PVC doporučuje ještě stěrka.

Desky se pro přípravu podkladu využívají např. při rekonstrukcích starších prkenných nebo fošnových podlah. Pokládka DTD nebo OSB desek se systémem pero – drážka zajistí rovinu a to i v místech spojů desek. Pokud desky do podlahy zafixujeme vruty, získáme dostatečně pevný povrch vhodný pro pokládku PVC, linolea, koberce, korkové podlahy nebo plovoucích podlah.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), podkladní OSB desky Ilustrační foto (www.shutterstock.com), podkladní OSB desky
Ilustrační foto (www.shutterstock.com), podkladní OSB desky

Podklad nejen v paneláku

Než položíme nové PVC v panelákovém bytě, musíme dokonale odstranit původní PVC, protože staré spoje by po nějaké době mohly vystupovat na povrch nové krytiny. Stará krytina tudíž musí pryč včetně zbytků lepidla a filcu. Povrch se ošetří penetrací a na řadu přichází samonivelační hmota. Důležité je správně vybrat vhodný produkt a také nechat povrch dostatečně vyschnout.

Na starý betonový podklad se stěrka aplikuje buď celoplošně, nebo se využívá podložka – tzv. tiros. Lokální opravy stěrkou se nedoporučují.

Podkladem je dlažba

Stěrka se doporučuje také tehdy, budeme-li pokládat povlakové krytiny na podklad v podobě dlažby. Použití různých podložek by v tomto případě nebylo efektivní a riskovali bychom opsání struktury dlažby do nového povrchu. 

O tom, jaký podklad bude nejvhodnější pro přípravu dobrého základu pro vaši novou podlahu, se vždy poraďte s odborníkem.
Podlahy Zeus s.r.o.

Podlahy Zeus s.r.o.

České Budějovice, České Budějovice 4, Pražská 530, 370 04
Tel: 723 144 075
Web: http://www.podlahyzeus.cz
E-mail: info@podlahyzeus.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Podlahy Zeus s.r.o.

České Budějovice, České Budějovice 4, Pražská 530, 370 04
Tel: 723 144 075
Tel: 603 824 735
Web: http://www.podlahyzeus.cz
E-mail: info@podlahyzeus.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Jak připravit podklad podlahové krytiny"

Buďte první a napište komentář k  "Jak připravit podklad podlahové krytiny"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE