Sdílet
 

Jak si zpříjemnit posezení na zahradě

Datum vydání: 04.03.2004 | autor:
S příchodem jara nastane opět období, kdy budeme moci většinu volného času trávit venku na zahradě, a to nejen při práci ale i odpočinku. Ideálním místem pro příjemné posezení může být zahradní altánek, besídka nebo pergola.

Altánek nebo besídka - romantika a pohodlí


Zejména do velké zahrady se vzrostlými stromy se výborně hodí malá zahradní krytá stavba - altánek, který je spíše uzavřený, nebo jeho více otevřená varianta - takzvaná besídka. Tyto, většinou dřevěné a subtilní, stavby v nás navozují romantiku „starých dobrých časů“, poskytují dokonalé soukromí a pohodlí a jsou účinnou ochranou jak před horkými slunečními paprsky tak před větrem, nebo dešťovými přeháňkami.

Pořídit si můžeme altánek již hotový, sériově vyráběný, který nám firma doveze a postaví přímo na místě, nebo dodá v podobě stavebnice. Cena se pohybuje okolo 16 000 korun. Pokud hotový altán nevyhovuje našim představám, můžeme si jej samozřejmě postavit sami nebo jeho stavbu zadat odborníkům. Nemusí se přitom jednat pouze o stavbu dřevěnou, ale i o zděnou nebo kamennou. Takové řešení však bude již mnohem nákladnější.

I když se dřevěné altánky dodávají i s podlahou nedoporučuje se, kvůli vzlínající vlhkosti, usazovat je přímo na zem, ale na předem připravenou zpevněnou plochu. Nejvhodnější je například betonová deska s tloušťkou deseti centimetrů, vyztužená armovací sítí. Konstrukce altánku se pak k této desce připevní pomocí ocelových hmoždinek. Jako materiál na konstrukci altánku se nejčastěji užívá borové nebo smrkové dřevo, jako strešní krytinu lze využít štípané šindele, tašky, měděný plech nebo dokonce slámu.

Pergola - příjemný polostín, protipohledová stěna

Pergola je vlastně jakési venkovní loubí, tvořené sloupy nesoucími místo střechy pouze trámce, na nichž se mohou zachycovat popínavé rostliny. Narozdíl od samostatně stojícího altánu, pergoly navazují většinou přímo na dům, venkovní terasu nebo zděný plot. Zde v horkých letních dnech nabízejí příjemný polostín. Pergola obrostlá popínavými rostlinami slouží také jako protipohledová stěna, které nás chrání nejen před zraky sousedů, ale i před větrem.

Pergola se nejčastěji vyrábí ze dřeva, může být však také kovová, drátěná, nebo dokonce z provazu. Dřevěná pergola se usazuje na zpevněný povrch, který může být tvořen šterkem, dlažbou nebo betonem. Konstrukce pergoly může být buď takzvaně samostojná, nebo uchycená do kovových patek, které jsou zabetonované nebo zapuštené přímo do země. Konstrukce je následně opatřena dřevěnými truhlíky a ozdobnými mřížemi, které slouží k uchycení popínavých rostlin.

Vhodné popínavé rostliny

Mezi nejčastěji používané a nejoblíbenější pnoucí rostliny používané na pergoly patří břečťan, popínavé růže a vinná réva. Vhodný je však například také chmel, ostružiník, vistárie, plamének, rdesno nebo zimolez.
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Design, funkčnost a komfort při užívání? Vsaďte na hliníkové pergoly!Design, funkčnost a komfort při užívání? Vsaďte na hliníkové pergoly!

  Rozhodli jste se vytvořit ve své zahradě či terase oázu klidu, kde se v teplých letních dnech schováte před slunečním žárem a užijete si v pohodlí příjemné posezení s rodinou i přáteli?

 • Pergola, terasaPergola, terasa

  Plánujete na svém pozemku terasu, která volně navazuje třeba na obytné prostory vašeho domu? Chcete si vytvořit přirozené zastínění pergolou, porostlou popínavými rostlinami? Chcete ze své terasy dojít až k bazénu a osvěžit se?…

 • Jak využijeme zastřešenou terasu?Jak využijeme zastřešenou terasu?

  Zastřešte si terasu odolnou pergolou a získáte chráněný prostor pro posezení s rodinou a přáteli, barbecue, ale i vaření, místo pro domácí práce i vlastní povolání v klidu zahrady a nebo třeba malé domácí fitness.

Diskuze na téma "Jak si zpříjemnit posezení na zahradě"

Buďte první a napište komentář k  "Jak si zpříjemnit posezení na zahradě"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE