Jak využít dešťovou vodu v domácnosti?

V našich zeměpisných šířkách jsme si zvykli na neuvěřitelné plýtvání pitnou vodou – používáme ji ke splachování záchodu, praní prádla, ale i zalévání zahrady. Přitom ve všech těchto případech lze účinně využít vodu dešťovou. Využívat častěji a více dešťovou vodu v domácnosti se vyplatí nejen po finanční stránce, ale pomůžeme i životnímu prostředí. Pít se sice nedá, ale hodí se na splachování WC, praní nebo zalévání.

Výhody a způsob využití dešťové vody v domácnosti

Velkou výhodou dešťové vody je (kromě její nulové ceny) výrazná měkkost oproti vodě z vodovodu, takže nezpůsobuje tvorbu vodního kamene. Je možné ji využít i na praní v pračce, při kterém díky menší tvrdosti vody spotřebujete i méně pracího prášku a nepotřebujete změkčovadla. Někteří výrobci praček už dokonce vytvořili programy kombinující pitnou a užitkovou vodu (nejprve je využita voda užitková, na závěr je prádlo mácháno ve vodě pitné). 
Dešťová voda najde své uplatnění také při splachování záchodu, kde denní spotřeba průměrné domácnosti převyšuje 40 litrů vody, nebo při úklidu. Asi nejlogičtějším využitím dešťové vody je pak zalévání. Vděčné vám za ni nebudou jen stromy a květena na zahradě, ale i pokojové rostliny. Těmito způsoby je možné uspořit až polovinu původních nákladů na vodné a stočné.

Nádrže na dešťovou vodu

Dešťovou vodu je třeba někde akumulovat, aby se nevsákla do země. Posloužit mohou zadržovací nádrže, které jsou nejčastěji plastové. Do těchto nádob je zachycována srážková voda z okapů. Plastové nádrže jsou lehké, a proto se snadno zabudovávají, přitom jsou ale pevné a dobře těsní. Jejich hladký povrch umožňuje snadnou údržbu.
Zásobník na dešťovou vodu, kterou plánujete dále využívat v domácnosti, je vhodné uložit pod úroveň terénu. Nádoba tak bude chráněna před povětrnostními vlivy a nebude esteticky narušovat okolí domu. Vzhledem k tomu, že je v zemi stále nízká teplota, zůstane také déle zachována kvalita vody. 

Filtrační zařízení a čerpadlo

Ze srážkové vody přitékající okapem ze střechy je třeba odstranit hrubé nečistoty. Zachytí je filtry umístěné ve filtračním zařízení. Filtrační zařízení vybíráme podle toho, k čemu plánujeme dešťovou vodu v domácnosti využívat. 
Aby voda doputovala na místo určení, do nádrže umístíme čerpadlo. Zatímco pro zahradní použití postačí zahradní ponorné čerpadlo, pro domácí použití oceníte inteligentní čerpací zařízení s různými funkcemi.