Jak zazimovat bazén Zobrazit fotky zobrazit 4 fotky

Právě teď je nejlepší doba na zazimování bazénu. Jak se do toho pustit? Na přesný postup jsme se zeptali expertů na bazény a provedeme vás zazimováním bazénu krok po kroku. 

1. Do zazimování se pusťte, když má voda tepotu 5 až 10 °C

Mnoho lidí chce bazén zazimovat hned poté, co se přestanou koupat. Na první pohled to vypadá logicky. Proč taky nechávat v chodu filtraci a další zařízení, když se ve vodě nikdo nekoupe?

Podle bazénáře Michala Vláška z české rodinné firmy Bazény Relax je k tomu dobrý důvod:

„Když odpojíte bazén hned po skončení sezóny, voda má v té době třeba 15–20 °C. A to je hodně. V tak teplé vodě se bez filtrace a dezinfekce začnou množit řasy a jiné organismy. Ani dávkování zazimovacího roztoku nepomůže a voda se vám zkazí,“ vysvětluje Michal Vlášek, který se mezi bazény pohybuje celý život.

Ideální doba na zazimování je před příchodem prvních mrazů

Pozor ale, abyste vhodnou dobu nepromeškali. Jakmile by vám zamrzla voda v rozvodech, můžou se snadno poškodit technologie i samotný bazén.

Chcete postup na 1 stránce? Stáhněte si návod od Bazény Relax

2. Začněte čištěním

Stejně, jako jste zvyklí v sezóně před koupáním:

 • upravte pH
 • bazén vyluxujte
 • propláchněte filtraci
 • přidejte dezinfekci
Nakonec nechte filtraci ještě aspoň 12 hodin jet, aby se voda pořádně pročistila.

3. Snižte hladinu, ať nedosáhne k technologickým prvkům

Dalším krokem je odvodnit skimmer, zpětné trysky, rozvody a vůbec veškeré vybavení bazénu. V ničem z toho nesmí zamrznout voda.

Hladinu snižte tak, aby byla alespoň 10 cm pod nejníže položenými technologiemi. To může být protiproud nebo třeba světla.

Po vypuštění bazénu často zůstane v místě hladiny černá linka. Pořiďte si některý z dostupných přípravků a očistěte ji.

4. Odpojte elektřinu a vysušte rozvody

Po odpuštění vody odpojte elektřinu pro bazén, nejlépe na hlavním jištění. Pak bude zapotřebí vysušit všechny okruhy, které v bazénu máte:
 • filtrační
 • protiproudový
 • masážní
 • topný
Pokud máte vyspádované rozvody do nejnižšího místa, stačí otevřít vypouštěcí ventil. Pak vše nechejte otevřené přes zimu.

Horší to je, když je filtrace třeba nad úrovní hladiny. V takovém případě budete potřebovat vysavač na vodu. Vysávejte důkladně, od skimmeru, trysek i filtrace. Nikde nesmí zůstat ani trocha vody. Led by mohl technologiím hodně ublížit.

Vodu vypusťte také z pískové filtrace, motorů, tepelných čerpadel, jednoduše ze všech technologií. Pro jistotu z nich vodu vysajte také vodním vysavačem. Pokud vysavač nemáte, poslouží vzduchový kompresor s tlakem do 1 baru.

5. Nadávkujte do vody zazimovací přípravek

 • Nejdřív ho rozmíchejte ve kbelíku. 
 • Pak ho nalejte do vody podél okraje bazénu.
 • Dávkování najdete vždy na obalu. 
 • „Nemá cenu pro jistotu přidávat přípravku víc, na jaře by vám totiž voda zbytečně pěnila,“ přidává tip Michal Vlášek.

6. Na co byste měli myslet v zimě?

Čas od času zkontrolujte, jestli voda v bazénu nestoupla vlivem deště nebo rozpuštěného sněhu. Když do bazénu napadá listí, můžete ho vybrat ven.

Bojíte se, aby led nepoškodil stěny bazénu? Pořiďte si dilatační plováky, které tento problém částečně vyřeší.

Na jaře je hlavně důležité zprovoznit bazén včas. Ideálně zase při teplotě 5 až 10 °C, aby se vám voda nezkazila dřív, než zahájíte koupací sezónu!

Chcete bazén, se kterým bude co nejméně práce? Podívejte se na laminátové bazény s možností čištění slanou vodou. Laminát se ze všech materiálů nejsnáze udržuje. Slaná voda je zase jeden z nejmodernějších systémů čištění. Existuje i v automatizované variantě, kdy se o sebe bazén stará v podstatě sám.