Jaké substráty pro pokojové rostliny?

Pro úspěšné pěstování potřebují pokojové rostliny světlo, vodu, vzduch a půdu. Pokojové rostliny mají individuální nároky na pěstování nežli volně rostoucí flóra. Venkovní rostliny mohou svoje kořeny nasměrovat k potřebným látkám, zatímco rostliny v květináči tuto možnost nemají. Zde neprobíhá koloběh tvorby živin a humusu.  Je proto důležité tuto tvorbu zajistit a přitom respektovat požadavky rostlin na pěstební substrát. Existují totiž druhy, kterým se daří v půdě s kyselejší reakcí, avšak v jiném substrátu by mohly chřadnout. Nemusí se nám vyplatit výsadba různých rostlin s odlišnými nároky do jednoho druhu substrátu, který máme právě po ruce.

Substrát pro pokojové květiny

Tento substrát rostlinám zajišťuje jejich zdravý růst a vývoj kořenů. Obvykle dobře absorbuje vodu a obstarává stálý přísun vzduchu. Je složen ze světlé a tmavé rašeliny, k tomu bývá obohacen o základní živiny. Hodí se zejména pro kvetoucí rostliny a rostliny okrasné listem, které nemají zvláštní specifické nároky, např. fíkusy, dracény, tchýnin jazyk a další.

Rašelina

Rašelina je vhodná k přípravě substrátu pro kyselomilné rostliny. Je to čistě přírodní organická hmota bez přísad. Nemá upraveno pH a neobsahuje živiny. V rašelině pěstujeme např. kapradiny, kamélii, gardénii, pokojovou azalku, hortenzii a africkou fialku.

Substrát pro orchideje

Orchideje vyžadují speciální substrát pro pěstování, který je tvořen piniovou kůrou, perlitem, rašeliníkem a dřevitým uhlím, které působí jako desinfekce. Kvalitní substrát by neměl obsahovat příliš mnoho živin. Je vhodný jak pro orchideje např. Phalaenopsis, Cattleya, Dendrobium, Cymbidium, Paphiopedilum, tak pro rostliny rostoucí jako epifyt - např. Vrisea, Tillandsia, Guzmania nebo Anthurium. U substrátu pro tyto rostliny je žádoucí hrubší struktura, která zaručí kořenům dostatečnou vzdušnost.

Substrát pro palmy

I palmy mají určité specifické nároky. Daří se jim v dobře propustném živném substrátu s větším podílem rašeliny. Speciální substrát pro palmy je složen z rašeliny a písku. Hodí se nejen k pěstování palem; je možné jej použít k pěstování rostlin okrasných listem např. pro fíkusy, dracény, filodendrony, monstery, juky, asparágusy a zelence.

Substrát pro citrusy

Tento druh substrátu je vhodný pro nejrůznější druhy citrusů, kterým zajistí zdravý růst, bohaté nasazení květů a následně plodů. Kromě rašeliny, jemného kůrového humusu a písku obsahuje přídavek železa, které zabraňuje výskytu chlorózy, tzn. žloutnutí listů.

Substrát pro kaktusy a sukulenty

I kaktusy a sukulenty mají zvláštní nároky na substrát. V klasickém půdním substrátu se jim příliš nedaří. Pro pěstování se hodí směs rašeliny, křemičitého písku, expandovaných jílových granulátů, živin a stopových prvků. Tato směs se výborně hodí k pěstování suchomilných rostlin zejména proto, že zvýšený podíl porézního materiálu snižuje riziko zahnívání kořenů.