V moderní době trávíme v prácí čím dál tím víc času. Proto je velmi důležité věnovat se hygieně a kultuře prostředí. Věděli jste, že pokud pracujete v kanceláři, strávíte skoro třetinu týdne v pracovní židli? Není to už dostatečně dlouhý čas na to, abyste židli, na které sedíte, začali posuzovat nejen z estetického hlediska, ale hlavně podle její ergonomie? Nemyslíte, že poškození zdravotního stavu v důsledku špatného sezení je lacinou a zbytečnou chybou? S přibývajícím věkem je pohybové ústrojí stále více náchylné. Přitom si stačí vybrat židli, která se dá nastavit přímo pro vaši postavu ...

Ergonomie židlí

Každý jedinec je schopen se na řešení úkolů nejlépe koncentrovat při ideálním sezení. Pokud při sezení nemáte optimální držení těla, pak vás časem bolest nebo únava mohou začít rozptylovat. Každý z vás se v práci snaží dosáhnout schopnosti se co nejdéle maximálně koncentrovat a tím zvýšit pracovní efektivitu. Ergonomie slouží k optimalizaci a symbióze vás a vašeho pracovního prostředí. Pracovním prostředím jsou myšleny všechny předměty ve vaší pracovně. Ergonomický tvar je takový, který bude vašim požadavkům naprosto vyhovovat především z praktického hlediska.
Možnosti židlí

Existuje mnoho typů kancelářských židlí a křesel, u kterých lze nastavit různé parametry dle vašich požadavků. To však ještě není zárukou kvality. Kvalitní židle se těžko pozná na první pohled a je tedy nutné se poradit s odborným výrobcem nebo prodejcem. V opačném případě můžete často koupit repliku, která zdaleka nedosahuje kvalit dobré kancelářské židle. Je nutné vyhledat odborníky, kteří s vámi zkonzultují výběr židle přesně podle vašich nároků.

Opravdu dobré židle mají schopnost nastavení přesně podle vašich ortopedických potřeb. Nejedná se zde totiž jen o polohu páteře, ale i o jiné neméně důležité detaily, jako jsou tuhost a sklon opory zad, nastavení opěrky hlavy, pohodlné podpěry rukou v ideálním úhlu s držením těla či možnost měnit výšku sedáku. Jako pohodlná samozřejmost se jeví často využívaná kolečka, která nám ušetří značné množství kroků a neustálého zvedání se a sedání na židli.
Židle, křesla a zdraví

Před výběrem židle můžete své zdraví zkonzultovat s lékařem nebo ortopedem. Stejně tak i dobrý prodejce židlí by měl být schopen najít produkt, který splní vaše požadavky. Důležitá není při výběru židle pouze ergonomie, ale i materiál, který zodpovídá za jiné vlastnosti židle nebo křesla. Křesla by měla mít dobrou vzdušnost, neabsorbovat vlhkost a mít vyhovující tepelně izolační vlastnosti.

Nastavení pohyblivých prvků by mělo být jednoduché a praktické. Pokud zvolíte špatnou židli, dáváte tím najevo, že si nevážíte svých svalů, kostí a kloubů, ale budete neustále zvyšovat jejich namáhání. Tento fakt může v krajním případě vést ke kontraproduktivní činnosti, a to zhoršení vašeho zdraví namísto nápravy.
Cena židlí

Vybrat si můžete z mnoha základních typů židlí od různých výrobců, lišících se především funkcemi a samozřejmě designem. Stejně jako se liší kvalita jednotlivých produktů, je značný rozdíl i v jejich cenách. Cena však musí odpovídat kvalitě. Dobrá židle nebo křeslo jsou předmětem, který by vám měl věrně sloužit po dlouhá léta. Proto se při výběru neukvapujte. Svými nároky můžete prověřit i kvalitu znalostí a schopností prodejce. Dejte si pozor na nekvalitní kopie nabízené za mnohem nižší ceny, jejichž kvalita však silně pokulhává za originálem.

Alternativy

Mimo klasických praktických židlí jsou k dostání i jiné produkty. Nabízí se produkty vyráběné pro specifické účely, jako třeba umělohmotné židle na koupaliště, nebo lehká křesla s možností snadného přemístění. Jiný případ je, pokud budete chtít svou návštěvu zaujmout designem. V takovém případě je dobré použít luxusní a velmi pohodlné křeslo. Fantazie je zde nasnadě, výběr ovlivňuje pouze účel, pro který chceme výrobky koupit. Nejen složité záležitosti mohou vést k úspěchu ať už se to týká zdravotního stavu, nebo pohodlí těch, na kterých vám záleží. Pohodlné sezení totiž nakonec ocení každý.