Kdy ruční a kdy strojní pokládka dlažby?

Rozhodli jste se pro krásnou a praktickou zámkovou dlažbu a teď přemýšlíte, jak ji zrealizovat? Realizaci chodníčků či menších ploch v zahradě zvládne zručný dělník i kutil za poměrně krátkou dobu. Horší už je to s většími plochami, kdy pokládat jeden prvek po druhém zabere času výrazně více. Zde se vyplatí zadat zakázku odborné firmě, která pokládku provede strojově. 

Rozdíly mezi strojní a ruční pokládkou

Stroj určený pro pokládku dlažby váží jen o něco méně než osobní automobil a jeho výška nepřesahuje dva metry. Technologicky pokládá dlažbu podobně jako lidská ruka, několik zásadních rozdílů zde ale přeci existuje. 
První rozdíl vychází už ze samotné hmotnosti stroje, který po dlažbě při pokládce jezdí. Kameny musí být dostatečně pevné, aby nepopraskaly. O konkrétním druhu dlažby vhodném pro strojovou pokládku se poraďte přímo s realizační firmou, běžně využitelných jsou ale asi čtyři pětiny ze všech druhů dlažeb dostupných na trhu.
Při strojové pokládce musíte také dohlédnout na to, aby vám výrobce dodal dlaždice na paletách – stroj odebírá kameny z palet speciálními kleštěmi. Z tohoto důvodu není možné realizovat strojovou pokládkou žádné složitější vzory v dlažbě. Výrobce by totiž musel zajistit položení vzoru už přímo na paletu, což není běžnou praxí. 
Moderní stroje pro strojní pokládku vyžadují vždy přítomnost dvou pracovníků – jeden z nich stroj řídí, druhý dlažbu dorovnává ručně. Bez lidské ruky se kromě náročnějších vzorů dodnes neobejdou ani různé záhyby a okrajové plochy. Přesto je strojová pokládka výrazně rychlejší a pro větší plochy i ekonomičtější než pokládka manuální. 
Stroj je schopen položit až 45 tun materiálu za den, což je přibližně 300 - 800 m2 za jedinou směnu. Vedle přesné manipulace s dlažbou (díky speciálním kleštím) a pečlivé pokládky zvládá takový stroj běžně i následné zapískování či zametení plochy.

Kdy se vyplatí strojní pokládka?

Říkáte si, jak ale poznáte, že už je plocha dostatečně veliká, aby mělo smysl realizovat strojní pokládku? Určitě o tom není pochyb u rozsáhlých ploch jako jsou parkoviště, sídliště, případně veřejné garáže, které by jen těžko někdo pokládal ručně. 
I u rodinných domků a dalších objektů nicméně existují situace, kdy se zapojení techniky vyplatí také u menších ploch. Výhody stroje mohou předčit časovou náročnost ruční pokládky už od ploch o velikosti 100 m2. Nejste-li si jisti, kontaktujte s žádostí o radu a případnou kalkulaci odborníky z oboru. 
Miloslav Kobera - Strojní a ruční pokládka zámkové dlažby Poslat poptávku