Sdílet
 

Kvalita a kouzlo korkové podlahy I. díl

…aneb kousek přírody v bytě

Datum vydání: 14.12.2006 | autor:
Soulad unikátních vlastností korkové podlahy vychází z přirozených vlastností korku. Čím to je, že korková podlaha výborně izoluje, nedegraduje, nestudí, nepropadá se, je odolná, nenasákává, nerozpadá se, není toxická a v neposlední řadě patří k vysoce ekologickým materiálům? Příroda poskytla korku exkluzivní schopnosti, které vám poskytnou spolehlivé služby nejen pro komfortní bydlení, ale i v průmyslových a komerčních prostorách. Čistý přírodní vzhled korku s charakteristickou jemnou kresbou se nám dnes nabízí v různých, kombinovatelných odstínech.
Foto PODLAHY BUKÁČEK
Foto PODLAHY BUKÁČEK
Korek je rostlinné pletivo z odumřelých buněk. Příroda dala této surovině špičkové parametry a jedinečné vlastnosti, které nenajdeme u žádného jiného materiálu. Korek se získává z kůry korkového dubu (Guercus Suber), jehož pěstování je tradiční především v Portugalsku (50% světové produkce), jižním Španělsku, severní Africe, na Korsice a na Sardinii. Strom má vysokou životnost - dožívá se až 200 let. Získávání korkové kůry je prováděno velice šetrným způsobem každých devět let. To je doba, která odpovídá intervalu pro nové obnovení korkové kůry po jejím sloupnutí. Tato unikátní vlastnost stromu se stává dobrou příležitostí využívat korkové suroviny pro ekologické výrobky i do budoucna.

Hospodaření s korkovými lesy je ve jmenovaných zemích tradiční záležitostí a důležitým ekonomickým odvětvím. Právě proto se o stromy pečuje a šetrné zacházení s duby se stalo samozřejmostí. Využívání korkových lesů člověkem je často celosvětově dáváno za příkladný pozitivní způsob získávání přírodního bohatství ekologickou a pro přírodu nepoškozující formou. Sklizeň korku může být na jednom stromu sedmnácti až dvaceti násobná. Tato surovina má před sebou velkou perspektivu a její širší využívání do budoucnosti je pouze otázkou času.

Struktura korku
Mrtvé buňky rostlinné tkáně mají zvláštní tvar a strukturu. Jejich tvar a uspořádání jednotlivých buněk lze přirovnat k plástvi medu, která je složena z pěti vnitrobuněčných vrstev: dvě celulázové mezivrstvy, které vyplňuje vzduch; dvě pevné vrstvy, které jsou díky složkám suberinu a vosku vodovzdorné a jedna lignitová vrstva, která dodává buňce celkovou pevnost a udržuje strukturu buňky.
Zpracování korku
Zpracování korku probíhá přísně regulovaným procesem: korkový granulát se vaří ve vodní páře až dojde ke vzájemnému spojení granulí vlastní pryskyřicí bez pomoci cizích pojidel. Tato pryskyřice se z buněk vytěsní při vysoké teplotě a při vysokém tlaku. Proces probíhá v tzv. autoklávech, což jsou tlakové nádoby. Vzniká stejnorodý, vysoce kvalitní produkt, který právě díky svému 100% přírodnímu složení a vynikajícím vlastnostem získává uplatnění v mnoha oborech a v široké paletě nejrůznějších výrobků. Například korkové plovoucí podlahy; korkové dlaždice; tepelné, antivibrační a akustické izolace; obklady; nástěnky; podložky atd.

Pokud vás přednosti a kvality korku zaujaly, můžete si je pořídit domů v podobě nadčasových korkových podlah a dalších korkových doplňků. Podlahy se hodí do všech typů interiérů – do komerčních prostor, do bytu, ale často jsou také využívány do zařízení typu mateřské školy a družin, protože pro děti je potřeba těch nejlepších a nejkvalitnějších materiálů a přírodní vzhled na ně – stejně jako na dospělé a na seniory působí velice pozitivně.

Chcete – li mít konkrétnější představu o korkových podlahách, o jejich ochraně povrchovými nátěry a o veškeré související problematice, poraďte se s odborníky firmy Bukáček – podlahy.
PODLAHY BUKÁČEK

PODLAHY BUKÁČEK

Litvínovice, Litvínovice, Litvínovice 319, 37001
Tel: 387 203 356
Web: http://www.podlahybukacek.cz
E-mail: natasa_bukackova@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

PODLAHY BUKÁČEK

Litvínovice, Litvínovice, Litvínovice 319, 37001
Tel: 387 203 356
Mobil: 606 635 572
Web: http://www.podlahybukacek.cz
E-mail: natasa_bukackova@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Slaďte podlahu se dveřmi a instalujte zároveňSlaďte podlahu se dveřmi a instalujte zároveň

  Když vybavujeme nový byt, začínáme podlahou a tu ladíme především se stávajícími dveřmi, když ale rekonstruujeme byt či stavíme nový dům, je nejlepší řešit podlahu a dveře zároveň. Proč?

 • Podlahy, prahy, přechodyPodlahy, prahy, přechody

  Podlahy mají zásadní vliv na celkový dojem z interiéru každé místnosti. Po podlaze přitom chodíme a proto není podstatný jen její vzhled, ale i vliv na naše tělo, chůzi, pocit tepla či chladu. I když nakonec na první pohled…

 • Rychlé vyrovnání podlahy bez betonu a bez stěrkováníRychlé vyrovnání podlahy bez betonu a bez stěrkování

  Vyrovnat podlahu můžete i suchou cestou pomocí suchého zásypu a podlahových desek. Jedná se o velmi rychlý způsob bez jakýchkoliv nutných přestávek.

Diskuze na téma "Kvalita a kouzlo korkové podlahy I. díl"

Buďte první a napište komentář k  "Kvalita a kouzlo korkové podlahy I. díl"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE