
9 rad, jak prodloužit život řezaným květinám
Málokdo pěstuje okrasné květiny na zahradě jen proto, aby se na ně díval na záhonech. Jak ale dosáhnout toho, aby uříznuté přežily ve váze co nejdéle?
Málokdo pěstuje okrasné květiny na zahradě jen proto, aby se na ně díval na záhonech. Jak ale dosáhnout toho, aby uříznuté přežily ve váze co nejdéle?
Letnění je tím nejlepším, co můžeme pokojovým rostlinám v létě dopřát – přirozené sluníčko a vlahý déšť. Jak pečovat o pokojové rostliny právě v létě?
Bonsaje nemusí nutně stát desetitisíce korun, když víte jak na to. Často stačí jen trochu vypomoci přírodě, nebo se naučit přírodou lépe pracovat. A to vás možná naučí právě yamadori.
Pokud chcete s uměním bonsai-kai začít i vy, možná vám k základní orientaci v problematice pomůže svými neotřelými postřehy z praxe dlouholetý bonsajista z Českého Vrbného, Ing. Martin Zimandl.
Masožravky – kdo jim propadne, stane se z něj šílený sběratel a přestože se nestane botanickým géniem jako Miloš Kopecký ve filmu Adéla ještě nevečeřela, jejich kouzlu prostě neodolá.
Čaj je po vodě nejrozšířenější nápoj na světě, různé limonády, coly, piva a vína jsou až daleko za ním. Přitom jde o to nejjednodušší, co děláme s kdejakou bylinkou, prostě si vytvoříme nálev z listů rostliny čajovníku.
Životní cyklus jednoletých květin, kterým se přezdívá "letničky," opravdu trvá po výsevu jednu sezónu, čili ani jeden celý rok. Jak o tyto květiny pečovat?
Pokud nechceme na zahradě jen odpočívat a lenošit, čeká na nás příjemná práce, u které nejeden z nás příjemně relaxuje. Sklizeň ovoce. Ovšem v červnu vyžaduje zahrada i další aktivity.
Líbí se vám květiny, ale nepatříte zrovna k těm nejsvědomitějším pěstitelům? Dobrá zpráva je, že existují i rostliny označované pro svou odolnost z legrace jako "plechové."
Co jsou minerální substráty, proč a jak prospívají rostlinám a proč je s nimi možné přesazovat pokojovky, ale i bylinky a jiné rostliny po celý rok?
Jejich květenství připomínají z profilu ozubené meče, jejich listy meče naostřené. Možná právě proto získaly tyto rostliny název mečíky, ale i jméno gladioly se nám vrylo pod kůži.
Parožnatku, ledviník, sleziník, netík, peleu, křídelnici, či "zaječí tlapku?" Jaké nároky mají kapradiny na své pěstování a které se hodí i do interiérů se sušším vzduchem?
I s pěstováním květin začneme již v březnu, například odstraňujeme zimní nastýlku, připravujeme letničky, čistíme trvalky, věnujeme se růžím...
Mít po ruce už od časného jara čerstvé bylinky až do podzimu a to přímo v kuchyni na okenním parapetu či na balkóně? Žádný problém a s výsevem začínáme už nyní – na konci zimy.
Výsev semen se liší, pokud vyséváme do truhlíků a připravujeme si v interiéru sadbu a pokud vyséváme přímo do záhonů. Záleží též na druhu rostliny a jejích požadavcích na výsev a velikosti semen.
Bromélie musí po odkvětu zahynout, aby mohla znova žít a zaléváme ji přímo do středu listové růžice. Další zajímavosti? Vypěstujte si ananas z koupeného plodu!
Tolik slunce jako ve své domovině u nás světlomilné pokojovky mít nebudou, ale nové kultivary jsou křížením přizpůsobené našim podmínkám. Jaké rostliny to jsou?
Orchideje se nemusíme bát přesazovat, ovšem nová nádoba a sterilizované nůžky jsou základ.
Mučenka je u nás nejčastěji pěstována jako pokojová rostlina, v subtropech a tropech je však volně rostoucí popínavou liánou. Má ráda slunce, závlahu a teplo.
Jestli se nebojíte draků, vypiplejte si jako dominantu třeba obývacího pokoje dračinec. Rostlinu, která sice připomíná palmu, ale mezi palmy nepatří.