Tisíce podob mobilních nádob Zobrazit fotky zobrazit 20 fotek

Nejen v prodejnách zakoupené květináče a truhlíky, ale i jakékoli jiné předměty, do kterých lze nasypat drenáž a substrát, nejlépe zdola opatřené otvorem a které již dosloužily svému původnímu účelu, ale také umělecká díla (resp. díla užitného umění), která jsou kromě své estetické funkce určena právě i k výsadbě květin, bylinek, okrasných keřů a jiných rostlin.

Obzvláště ta místa v zahradě, která vyznívají tak trochu hluše, prázdně, neuceleně, kostrbatě, nepatřičně, my zde však nechceme budovat záhony pro okrasné rostliny, jsou pro umístění zajímavých mobilních nádob ideální. Ovšem i terasy, prostor okolo vchodových a terasových, případně garážových dveří, samozřejmě venkovní okenní parapety, ale i zídky, zděné ploty, terasovitá členění zahrady opěrnými zídkami či palisádami a podobně. Mobilní nádoby lze samozřejmě i zavěsit, kde to jen jde. Vždy platí pouze jedno zásadní pravidlo – vybírat a umisťovat s citem, nepřeplácávat.

Ideální je též umístění mobilních nádob na místa, kde se rostlinám nedaří. Je zde špatná půda, přemokřený terén, příliš kyselá půdní reakce, nadměrný stín, čili málo denního světla a jiné nevhodné podmínky.

Při výběru mobilních nádob vhodných k umístění v zahradě, ale i jinde, je třeba především vybírat citlivě materiál. Do zahrady se určitě hodí dřevo, kamenina, keramika, kámen, ale i beton, který může v sofistikované podobě imitovat přírodní materiály. Plastové nádoby jsou lákavé svou cenou, ovšem je vždy otázka, nakolik mohou v zahradě působit patřičně. 
Kromě nádob, které jsou vyloženě určené k pěstování rostlin, čili byly za tímto účelem vyrobené, však lze použít i alternativní předměty. Počínaje mohutnými kamennými koryty a dřevěnými sudy přes různá koryta dřevěná, dřevěné džbery, tvarově zajímavá umyvadla včetně těch, která se dříve používala jako venkovní apod.

Jednotlivé nádoby je třeba vhodně kombinovat, některé si o své místo doslova řeknou. Stejně tak je třeba vhodně vybírat druhy rostlin do konkrétních nádob podle vzhledu nádob i umístění. Některé druhy rostlin se výborně vyjímají v kameni, jiné ve dřevě, další v kamenině a jiné zase v keramice. Je to vlastně takové kouzlení. Aranžujete minizahrádky a ty pak navzájem kombinujete v zahradě skutečné.

Zajímavě také vypadají mobilní nádoby pod stromy a vedle tvarově zajímavě střižených či jinak zajímavých keřů – a to okrasných i ovocných. Výsadba v některých větších nádobách pak může vypadat třeba jako malá skalka, ale i kousek pouště (na povrchu písek a kámen, výsadba sukulentů) apod. 
Nádoby vybíráme i podle barev, nebo je můžeme barevně doladit. Někde se vyloženě hodí přírodní povrchy, někde zase nádoba přikrášlená. Můžeme nádoby zajímavě natřít, můžeme na ně namalovat motivy, můžeme je ale i olepit, zabalit do pytloviny apod. Velmi pohledná bývá též patina na povrchu nádob. Některé ji již mají, jiné jsou patinovány uměle ve výrobě a jiné ji prostě postupně získají.

Zásadní je opatřit každou nádobu, která nebyla k výsadbě rostlin určena, odtokovými otvory, aby se neplnila vodou a rostliny v ní neuhnívaly. A pokud je to problém, třeba u kamenných koryt, která bývají i historicky cenná, umístíme je někam pod přístřešek. Důležitá je samozřejmě i drenáž, která se ukládá na dno mnoha nádob. Je důležitá pro odtok přebytečné vody, odtokové otvory se nesmí ucpat, načež voda drenáží volně stéká. Obzvláště je však důležitá u nádob s jedním malým odtokovým otvorem či žádným.

A pokud nemáme zahradu, můžeme alespoň opatřit venkovní okenní parapety, balkóny a lodžie květinovými truhlíky a jinými mobilkami. Je však třeba zajistit upevnění těchto truhlíků především před větrem. Buďto tedy opatříme stavební otvor zábranou, nebo truhlík nějak zavěsíme. 
Samozřejmě vybíráme pouze ty rostlinné druhy, kterým se v mobilních nádobách vůbec může dařit. Výsadba může mít svými listy a květy monochromatičtější, ale také vícebarevná, pestrá. A to i tvarově a velikostí vybraných rostlin. Ty větší budou růst v pozadí, ty menší v popředí. Zároveň kombinujeme vzpřímené rostliny s převislými, rostliny s pestrými listy s jednodušším olistěním apod. Dobře vypadají kombinace tón v tónu, ovšem na některých místech i kombinace křiklavé, vyzývavé.

A nakonec je také důležitý kvalitní výživný substrát. Navíc jsou prodávány substráty určené přímo konkrétním druhům rostlin. 
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com