Každý interiér má nějaký dominantní barevný prvek, někdy 1 až 2, jindy více, ale jsou rozložené do různých typů místností podle účelu. Ostatně přesně tak to je, jiné barvy a odstíny se hodí do ložnice, dětského pokoje, obýváku, kuchyně, pracovny, chodby. Vlastně je to docela složitá věda a nevhodný výběr barev může dokonce vyvolávat úzkosti, nervozitu, špatnou náladu, nespavost. Optimální volba naopak přináší pocity životní spokojenosti, klidu, štěstí, ale i vášně. Dovedli byste si vybrat do svého bytu vodné barvy a odstíny? Odhalí to náš kvíz.
Za základy psychologie barev stojí známý spisovatel a básník J. W. Goethe. Položil je již v 18. století, kdy barvy rozdělil na na teplé a studené. A smysluplnější základ jsme vlastně dodnes nevymysleli, přestože žijeme v době, kdy máme za sebou spoustu výzkumů na téma psychologie barev, tuny článků a stovky knih, studijní obory na školách uměleckých i techničtěji zaměřených. Třeba Lüscherův test ukázal, že každý z nás vnímá barvy jinak. Čím se test zabývá? Našimi vlastnostmi, nedostatky, frustracemi, ale i různými kvalitami, nikoli jenom nedostatky. A vznikly další pojmy a fenomény, například barevná terapie. Další vědní obor.
Teorií a nabádání je v tomto směru spousta. Třeba když máte ve svém životě až příliš mnoho klidu, můžete si jej zpestřit barvami vášnivými (červená, oranžová, žlutá). Jestliže ale naopak potřebujete větší klid, zbavit se stresu, určitě pomohou odstíny zelené, případně světle modré, i když právě modrá je v jakékoli podobě vnímána jako barva studenější.
A aby toho nebylo málo, záleží i na kultuře, konkrétní zemi, jejích obyvatelích a mentalitě. Přitom existují pro velkou část lidstva i prvky spojující. Například červená je pro cca 2,1 miliardy křesťanů na planetě barvou krve Ježíše Krista, ale kupodivu se u nás jako symboly života a smrti, dobra a zla, prosadily barvy bílá a černá. Černobílý svět je nám jaksi nějakým záhadným způsobem zanořen až někam hluboko do podvědomí, přitom svět je ve skutečnosti pestrý, barevný, mnohabarevný. Možná to bude našimi zimami, možná jistou přikrčeností malého národa. Těžko říct. Stejně tak ale převažující bílá na vnitřních stěnách obydlí znamená jediné – potřebu co největšího množství denního světla. A ve starých chaloupkách s malými okénky to bylo vyloženě životně nutné.
Různé výzkumy dokonce prokázaly, že barvy ovlivňují stupeň napětí svalstva a hormonální činnost, povzbuzují metabolismus, zpomalují nebo zrychlují prokrvení, ovlivňují nervové reakce, vnímání teploty, chuti, čichu, ale i akustických vjemů. Pojďte si v našem kvízu ověřit, jak na tom se znalostmi barev vhodných pro interiéry a jejich vnímáním vlastně jste.
Zdroj: autorský text – Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz
Kvíz: Jak působí barvy interiéru na lidskou psychiku?
Barvy mají moc ovlivňovat náladu. Víte, jak je využít u vás doma?