V nájemním bydlení jde kauce ruku v ruce se stavem, v jakém byt odevzdáte. Barva na stěnách patří mezi první věci, které si majitel při předávce všimne – a může z ní strhnout část jistoty. Kdo se předem seznámí s pravidly malování, minimalizuje riziko, že bude o peníze bojovat až po odchodu.
Co říká zákon o malování v nájmu
Český občanský zákoník a vládní nařízení č. 308/2015 Sb. řadí malování mezi „běžnou údržbu“, kterou standardně hradí nájemce, pokud smlouva nestanoví jinak. Důležité je vrátit byt ve stavu, v jakém jste ho převzali – ani lepším, ani horším. Povinnost čerstvě vymalovat při skončení nájmu vzniká jedině tehdy, když je to výslovně uvedeno ve smlouvě, nebo když jste byt převzali čerstvě vymalovaný.
Zkontrolujte nájemní smlouvu dřív, než popadnete štětec
Každá smlouva může nastavit vlastní pravidla: termín, odstíny či požadavek na profesionální firmu. Dejte si pozor na formulace typu „nájemce odevzdá byt vymalovaný světlou barvou“ – porušení může majitel vyčíslit jako škodu a započíst ji proti kauci. Pokud smlouva mlčí, platí obecná úprava běžné údržby.
Dohoda s majitelem: vždy písemně
Plánujete-li odvážnější barvu nebo dekorativní techniku, vyžádejte si souhlas e-mailem či dodatkem ke smlouvě. Odsouhlasí-li majitel tón i způsob provedení, nemůže později tvrdit, že jste stěny poškodili. Písemný souhlas se hodí i tehdy, když se domluvíte, že malovat vůbec nebudete a majitel odečte částku z kauce.
Jak vybrat barvu, která nevyvolá spor
Sázkou na jistotu jsou neutrální odstíny (bílé, světle šedé nebo béžové), protože majitel je může ponechat i dalším nájemcům. Syté barvy si nechte na menší plochy nebo je před odchodem opět přetřete na světlý základ. Pamatujte, že pronajímatel není povinen respektovat váš osobní vkus; může požadovat uvedení do původního stavu.
Profesionál vs. svépomoc – co je bezpečnější
Malovat svépomocí ušetří peníze, ale jen tehdy, když výsledek vypadá profesionálně: bez šmouh, map a okapaných lišt. Pokud si nejste jistí, investujte do malířské firmy a uschovejte fakturu – je to důkaz, že práce proběhla řádně. V případě reklamace můžete doložit kvalitu i cenu.
Dokumentujte stav před a po
Před prvním nátěrem si byt detailně nafotografujte: stěny, rohy, zásuvky, strop. Stejnou dokumentaci pořiďte po malování a těsně před předávkou bytu. Fotky či video se časovým razítkem slouží jako argument, pokud by majitel tvrdil, že jste zanechali fleky nebo poškození.
Předávací protokol bez zbytečných chyb
Do předávacího protokolu napište, jaké barvy a v kolika vrstvách jste použili, zda proběhla penetrace a kdo maloval (vy nebo firma). Nezapomeňte uvést stav zdiva a případné vady, které už existovaly při nastěhování. Důsledně vyplněný protokol vám pomůže prokázat, že jste vše předali v pořádku.
Lhůta a podmínky vrácení kauce
Podle § 2254 odst. 2 občanského zákoníku musí pronajímatel vrátit kauci (jistotu) v den ukončení nájmu; smí si pouze započíst dlužné nájemné či prokazatelnou škodu. Zákon navíc přiznává nájemci úrok z kauce. V praxi se často sjednává kratší či delší lhůta, ale bez dohody není majitel oprávněn držet peníze třeba „do vyúčtování služeb“.
Co dělat, když majitel kauci nevrací
Nejprve zašlete doporučený dopis s výzvou k vrácení jistoty a stanovte rozumnou lhůtu (např. 7 dní). Nepomůže-li to, můžete podat předžalobní upomínku a uplatnit pohledávku u soudu; většina sporů se řeší už při této výzvě. Zdržení s platbou zvyšuje majiteli dluh o úroky z prodlení.
Rady na závěr, které šetří peníze i nervy
Malujte vždy suché, čisté stěny a pracujte s kvalitním nářadím – viditelné šmouhy bývají častým důvodem srážek z kauce. Své kroky dokumentujte, domluvte se písemně a předávejte byt v klidu za denního světla. Splníte-li zákonné i smluvní podmínky, má majitel jen minimální prostor kauci zadržet a vrátí vám ji v plné výši.