Sdílet
 

Pomůcky pro zdění z broušených cihel lze snadno zapůjčit

Datum vydání: 28.06.2007 | autor:
Zaujala vás výstavba z broušených cihel POROTHERM CB? Zdění na tenkou spáru má řadu výhod, ale také svoje specifika. Ložná spára v případě broušených cihel tvoří pouhý jeden milimetr. To značně urychluje a zpřesňuje zdění a snižuje se vlhkost stavby. Navíc speciální maltu pro tento způsob zdění (POROTHERM CB malta) dostanete zdarma přímo s broušenými cihlami.
Foto Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.
Foto Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.
Samotné zdění probíhá na rozdíl od klasické výstavby zcela odlišnou technologií. Pro založení první vrstvy broušených cihel je nutné vytvořit ze zakládací malty (POROTHERM CB zakládací malta) maltové lože. V něm je potřeba uložené cihly pomocí zakládací soupravy pečlivě a naprosto přesně vyrovnat. Až poté je možné začít zdít unikátní metodou „na tenkou spáru“. Speciální malta se nalije do nanášecího válce a s jeho pomocí se v rovnoměrné tenké vrstvě aplikuje na ložnou plochu cihly.

Pořízení nanášecího válce a zakládací soupravy je proto nezbytností. Pro individuální stavebníky není však nutné tyto pomůcky kupovat. Ve spolupráci s vybranými prodejnami stavebnin nabízí společnost Wienerberger možnost jejich zapůjčení.

Ačkoli se broušené cihly dostaly na trh se stavebním materiálem v širší míře teprve nedávno, dnes patří mezi lídry. Nabídka v současnosti zahrnuje pět formátů - POROTHERM 44 CB, POROTHERM 40 CB, POROTHERM 30 CB, POROTHERM 24 CB a POROTHERM 11,5 CB. Součástí nabídky broušených cihel jsou také doplňkové tvary cihel (poloviční, koncové, rohové).

Cihly lze využít pro všechny typy zděných staveb. Díky jejich přesné úpravě zbroušením na výšku 249 mm je s nimi možné zdít při ložné spáře pouhý 1 mm. Uvedený postup oproti zdění z nebroušených bloků snižuje pracnost až o 25%, zvyšuje úsporu malty pro zdění o 84%. Zdivo z broušených cihel je ekonomicky velmi výhodné, a to díky menší pracnosti a nižší spotřebě malty.
Foto Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.
Foto Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.
Zajímavou možnost využití nabízejí také jejich doplňkové tvary. Koncové cihly celé POROTHERM K CB a koncové poloviční cihly POROTHERM ½ K CB mají při povrchu dva velké otvory kryté tenkou přepážkou.
V případě využití do ostění se „vyklepne“ pouze jedna přepážka u těchto dvou vedle sebe umístěných otvorů, a to ta, která je v místě budoucího rámu okna nebo dveří. V ostění se poloviční a celé koncové bloky vyzdívají střídavě po vrstvách nad sebe tak, aby kapsy vzniklé po jejich zazdění a následném vyklepnutí patřičných přepážek vytvořily svislou drážku.

V parapetu se koncové cihly kladou do lože z tepelně izolační malty pro zdění vedle sebe řeznými plochami na sraz tak, aby kapsy byly shora, směrem k rámu okna, a plynule na sebe navazovaly. Do drážky, která vznikne napojením kapes pod sebou nebo vedle sebe, se vlepí pruh speciálního izolantu – extrudovaného polystyrenu XPS o tloušťce 40 a šířce 90 mm – a teprve mezi takto zaizolované drážky se osadí okno.

Díky novému řešení detailů ostění a parapetů se výrazně zvyšuje energetická kvalita domu a zároveň eliminuje možnost vzniku lineárního tepelného mostu v místech napojení stěny na výplně otvorů.

Více informací a seznam prodejen, kde je možné pomůcky pro zdění na tenkou spáru zapůjčit, naleznete na  www.porotherm.cz.
Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.

Wienerberger cihlářský průmysl, a. s.

České Budějovice, Plachého 388/28, 37006
Tel: 383 826 111
Web: http://www.wienerberger.cz
E-mail: info@wienerberger.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Wienerberger Cihlařský průmysl a.s.

České Budějovice, Plachého 388/28, 37006
Tel: 383 826 111
Web: http://www.wienerberger.cz
E-mail: info@wienerberger.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Představujeme individuální dům roku 2017Představujeme individuální dům roku 2017

  První místo za individuální dům roku 2017 patří rodinnému domu postavenému z jednovrstvé nosné konstrukce Heluz. Jak dům vypadá, kde stojí a čím zaujal?

 • Jak se dá bydlet tradičně, zdravě a přitom úsporně?Jak se dá bydlet tradičně, zdravě a přitom úsporně?

  Bez zateplení a s cihlami HELUZ. I tak se dá postavit dům. A co víc – vnější zateplení obálky domu se časem ukázalo jako nesmysl, byť je stále ještě novodobou „ekomantrou“ číslo 1!

 • Zateplovat nebo nezateplovat?Zateplovat nebo nezateplovat?

  Normální je nezateplovat! Tedy pokud chcete bydlet zdravě a přitom úsporně a komfortně. Řešením jsou jednovrstvé stavební konstrukce ze zateplených cihle. Tedy vlastně zateplovat, ale jinak!

Diskuze na téma "Pomůcky pro zdění z broušených cihel lze snadno zapůjčit"

Buďte první a napište komentář k  "Pomůcky pro zdění z broušených cihel lze snadno zapůjčit"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE