Sdílet
 

Dobrý spánek nad zlato

Datum vydání: 27.09.2010 | autor:

Nedostatek spánku se projeví nejen na zhoršení našeho fyzického, ale také psychického stavu, tedy výrazně klesá náš výkon i nálada. Sami však můžeme kvalitu svého spánku ovlivnit výběrem správného prostředí i vybavení do ložnice. Jak vybrat matraci a jakými prvky ji doplnit? A mohou se peřina a povlečení podílet na zlepšení našeho spánku?

Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Jak vybrat správnou matraci?

O tom, že matrace výrazným způsobem ovlivňuje kvalitu našeho spánku, není třeba příliš hovořit, pro některé z nás však může být problém tu správnou matraci vybrat. Na co se tedy máme zaměřit při jejím nakupování?
  • pozor na bodovou elasticitu, matrace se má prohýbat pouze v tom místě, kde na ni zatlačíme
  • čím více speciálních zón tvrdosti, tím lépe bude matrace podpírat tělo
  • matrace se při ležení musí přizpůsobit tělu a nesmí nikde tlačit
  • páteř musí zůstat v rovině, což nejlépe vyzkoušíme v leže na boku, kdy se bederní oblast nesmí příliš propadat
  • matraci si v obchodě v klidu vyzkoušejte, dopřejte si 15 až 30 minut
  • vyhněte se levným produktům, mají výrazně nižší kvalitu a kratší životnost
Proč investovat do dětské matrace?

Děti potřebují kvalitní matraci především pro zdravý růst a správný vývoj. Matrace musí být spíše pevnější a z kvalitního materiálu bez zónování, které u dětí ztrácí význam, protože ve spánku často mění polohu. Ideálním materiálem jsou tedy PUR pěny, které vyhovují jak z hlediska pružnosti, tak i z hygienických důvodů. Určitě by na matraci neměl chybět snímatelný potah, který můžeme podle potřeby vyprat.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
A co ještě do postele?

I když jsme koupili velmi kvalitní matraci, musíme ji ještě doplnit roštem, který podpoří její správnou funkci. Vsadit bychom měli na rošt lamelový, který může být buď s lamelami předepnutými (zastrčenými do okraje rámu postele) nebo s rovnou lamelou. Předepnuté lamely jsou funkční pouze ve středové oblasti, na rošt tedy budeme potřebovat silnější matraci.

Druhým typem jsou lamelové rošty s rovnou lamelou, která je uložena v podélných měkkých hranolech z pružné pěny. Nosné hranoly mají různou tvrdost podle hmotnosti, aktivní je celá plocha roštu, bude nám tedy stačit matrace o tloušťce kolem 4 cm.

Co nás v posteli zahřeje?

Ani v největším horku se většina z nás nevzdá přikrývky. Ta dělá náš spánek pohodlnější a příjemnější, avšak musíme sáhnout po tom správném materiálu. Stále je oblíbený tradiční přírodní materiál - peří. Má skvělé izolační vlastnosti, ale je nutné ho alespoň jednou za rok vyčistit ve specializovaným čistírnách. I když je peří před použitím čištěno v antibakteriální směsi, není vhodným materiálem pro alergiky. Revmatikům je pak doporučována peřina plněna střižní vlnou, která přijímá vlhkost směrem dovnitř a vrací ji zpět do ovzduší.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Nejen pro alergiky jsou k dispozici syntetické materiály v podobě polyesteru, viskózy či polyamidu. Jejich vlastnosti jsou podobné přírodním materiálům, ale mají mnohem jednodušší údržbu, je tedy možné je prát v pračce. Obecně jsou syntetické pokrývky lehké, splývavé a zachovávají si původní objem. Pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, který materiál zvolit, existuje smíšená náplň peří a dutého vlákna. Pokrývka má skvělé izolační vlastnosti, nesléhá a lze ji také prát i v pračce.

I na kvalitě povlečení záleží

Textilie povlečení určuje, zda se pod přikrývkou cítíme příjemně, není nám ani zima, ani se nám nelepí na tělo. Proto se na materiálu určitě nevyplatí šetřit. Mezi doporučované materiály patří 100% bavlna. Oblíbené je tradiční vaflové bavlněné povlečení s mřížkovou vazbou, které je vzdušné a rychle schne. Jeho kombinace s popelínem (velmi jemná hebká bavlna) je ideální pro děti. Dalším vhodným materiálem je hřejivý materiál s leskem - bavlněný satén, který má navíc tu výhodu, že se nemusí žehlit. Stejnou vlastnost má i froté povlečení z mikrovlákna, které je tenčí než přírodní hedvábí, spolu se schopností pojmout vlhkost a rychle je vyměnit s okolním vzduchem. Froté je tedy velmi příjemný materiál.

Povlečení může mít také speciální úpravy v podobě antimikrobakteriální ochrany, kdy je schopno hubit nežádoucí mikroorganismy a současně nemá žádné nežádoucí účinky na lidský organismus. Tento typ povlečení je vhodný především pro hotely, nemocnice, ale i do domácnosti s alergickým dítětem. Úpravu Easy Care ocení každá hospodyňka. Díky permanentní nežehlivé úpravě je povlečení elegantně splývavé a příjemné na omak. Především ho však stačí po vyprání sušit ve volném závěsu bez následného žehlení.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com) Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Dobrý spánek nad zlato"

Buďte první a napište komentář k  "Dobrý spánek nad zlato"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE