Posuvné dveře ušetří místo v bytě

Tradiční křídlové (nejčastěji jednokřídlové) interierové dveře mají dnes na trhu poměrně silnou konkurenci, která stále více sílí. Obliba tradičních interierových dveří už prostě není natolik neotřesitelná, jak se ještě celkem nedávno zdálo, i když se s nimi dosud setkáme absolutně nejčastěji. V malých bytech a místnostech totiž mohou být nevítanou překážkou. Některé výplně stavebních otvorů – dveře z nich dokonce mizí, častěji jsou však nahrazovány dveřmi shrnovacími a nebo právě dveřmi zásuvnými do stavebního pouzdra, které nepřekáží vůbec či posuvnými závěsnými na zeď. 

Posuvné dveře zajedou na stranu podél stěny, zásuvné dveře zajedou do stavebního pouzdra a to dokonce i naprosto těsně.

Stavební pouzdra zásuvných dveří

Stavební pouzdra pro zásuvné dveře jsou stavební konstrukcí, která ušetří místo v bytě, zjednoduší ovládání interierových dveří a navíc vtiskne obytnému prostoru zvláštní charakter. O to víc, jsou-li zásuvné dveře z větší části prosklené či celoskleněné. Když otevřete, nejsou vidět (zajedou do stěny – do stavebního pouzdra, když zavřete, umožní pronikání světla z místnosti do místnosti, jako by byly otevřené. Stavební pouzdra jsou vlastně konstrukcí, která vytvoří prostor, do kterého se mohou dveře zasunout (zajet).

U stavebních pouzder zásuvných dveří je důležitá co nejsnadnější instalace. Nabízena jsou pouzdra jednoduchá i dvojitá pro souběžný posun dvou dveřních křídel. Přitom platí, že zasouvání dveří do stavebního pouzdra je nejlepším možným řešením posuvných dveří. Zavěšené posuvné dveře na stěnu nás omezují, k části stěny nelze postavit nábytek, umístit na ni obraz a podobně. Ne do všech stěn však lze stavební pouzdra zásuvných dveří instalovat. Ideální jsou pro tento účel sádrokartonové příčky. Zásuvné dveře do stavebního pouzdra jsou také výjimečné svou maximální těsností. Horní a dolní vodící lišty minimalizují případné vznikání průvanu.

Stavebnice zásuvných dveří do pouzdra

Součástí dodávky zásuvných dveří do pouzdra je stavební pouzdro, dveřní křídlo (zásuvné dveře), horní vodící lišta, spodní pojezdová lišta, dorazová lišta a montážní a spojovací materiál. Pokud je stavební pouzdro instalováno do sádrokartonové příčky, je dodáváno pro celkovou sílu příčky 125 mm včetně opláštění. Pokud je instalováno do zdiva, je určeno pro příčku silnou 140 až 150 mm včetně omítky. Vnější tloušťka pouzdra je 100 mm. Stavební pouzdro se v tomto případě montuje do připraveného stavebního otvoru s překladem na PU pěnu. Montáž je nutné provést ještě před nanesením omítek, pokud umisťujeme pouzdro na stěnu. Zapěnované stavební pouzdro je hned po vytvrdnutí pěny připravené na omítnutí. Pokud stavební pouzdro umisťujeme do stěny, je toto řešení ideální pro novostavby, u starších staveb se nevyhneme bourání. 

Posuvné závěsné dveře na zeď

Tuto variantu volíme vždy, kdy nechceme bourat prostor pro osazení stavebního pouzdra. Mnohdy to dokonce ani není možné (u nosných stěn, u panelových stěn bytových domů, …). Při instalaci závěsných dveří na zeď nemusíme bourat téměř nic. Mnohdy můžeme dokonce i zachovat stávající zárubně, toto řešení je však nevzhledné a zárubně už stejně ztratily svou funkci.

Posuvné dveře na zeď využívají princip pohybu kladek v zavěšeném a tvarovaném ocelovém profilu. V něm se pohybují kolečka závěsu, který je na dveře připevněn zhora. Principiálně jde o to samé, s čím se setkáme u textilních závěsů či záclon s tím rozdílem, že posouváme dveře a nikoli subtilní a lehký materiál.

Nosný profil se připevňuje na naprosto rovnou zeď, to je však možné jen málokdy. Proto je nejčastěji nutné udělat zádlab a rovinu si vytvořit (chytit rovinu). Co však dělat, je-li zeď křivá ve svislém směru, kdy se dveře na zeď prostě položí či od ní odstávají? Je nutné použít vyrovnávací dřevěné latě, které překryjí nerovnosti stěny. Snadno je navíc zakryjeme ozdobnými obložkami.

Problémem mohou být v tomto případě staré zárubně. U dřevěných snadno sundáme obložky, kovová zárubeň je však zazděna celá. Panty kovové zárubně však snadno odstraníme úhlovou bruskou. Dalším řešením je vybourání zárubní. Tady však pozor. Dveře na závěsu mohou svou hmotností poškodit při provozu celou zeď, pokud nepoužijeme překlad.

Spodní hrana závěsných dveří může být na vodících kolečkách a nebo může viset těsně nad zemí. Praktičtějším řešením jsou však vodící kolečka, jelikož usnadňují pohyb dveří při otevírání a zavírání. 

Stavební připravenost posuvných závěsných dveří na stěnu

Montáž těchto dveří nevyžaduje žádnou specifickou stavební připravenost. Je jen nutné zajistit místo pro posuv dveří podél stěny. Na této ploše není vhodné umístit zásuvky, vypínače, obrazy či třeba zrcadlo. Prostě musí zůstat holá. Při instalaci na sádrokartonovou příčku musíme nad stavební otvor umístit zesílený profil, případně dřevěný hranol pro montáž kolejnice a garnýže (standardně do výšky cca 207 cm, záleží však na výšce dveřního křídla).

Standardní součástí dodávky posuvných dveří je uchopovací mušle. Další variantou vrchního kování je koule či madlo.
SEPOS, spol. s r.o. Poslat poptávku