Na předměstí Prahy usadili architekti na rozlehlý a mírně svažitý pozemek vilu složenou z pěti bohatě prosklených objektů. 4 křídla domu rozdělují pozemek na 4 samostatné zahrady, uprostřed kterých majitelé žijí v podstatě tak, jako by celá zahrada byla zastřešena. A garáž? Ta byla umístěna jako pátý objekt na střeše budovy.
Po přízemí mohou majitelé chodit doslova nazí, aniž by je mohl kdokoli pozorovat zvenčí. Když totiž až tak bohaté prosklení, pak nesmí plot dovolit jediný pohled dovnitř. Do 4 zahrad jsou orientována okna místností s podobným účelem užívání. Tedy takových, jaké odpovídají stylu konkrétní části zahrady.
Každá ze čtyř samostatných zahrad má odlišný charakter. Vstupní zahrada a hlavní společenská zahrada jsou osázené stromy a časem, až stromy vyrostou, se promění v park. Soukromé zahrady jsou naopak řešené jako uzavřené atriové. Přízemí je v přímém a dokonce maximálním možném kontaktu se zahradou.
Ateliér Nacházel Architekti navrhl vilu jako monolitickou železobetonovou konstrukci, které odpovídá betonová opěrná zeď, jejíž součástí je i monolitické schodiště. Opěrná zeď a schodiště byly ponechány v opískované surové podobě. Objem a dispozice domu vychází z logiky křídlových dispozic renesančních a barokních vil. Do přízemí byla situována čtyři samostatná křídla, přičemž každé má sice jinou funkci, ale všechny směřují do hlavní schodišťové haly.
Pokoje jsou v jednotlivých křídlech propojené jedinou chodbou, která umožňuje průhled celým souborem místností. Sklon a tvar pozemku umožnily ještě jednu specialitu, totiž umístění parkování na střechu domu. Obytná část vily je tedy v přízemí s přímým kontaktem všech pobytových místností se zahradou. A garáž je na střeše, aniž by na pozemku jakkoli překážela a znemožňovala výhled do jakéhokoli koutu pozemku.
Podlahy byly provedené z leštěného pohledového betonu a teraca. Pro obklady koupelen a bazénu byl použit přírodní kámen, pro obložení šatních kabinetů a vestavného nábytku dřevěná dýha. Interiér je vybaven luxusně, ale střídmě, vlastně hodně minimalisticky.
V zimě je vila vytápěna geotermálním tepelným čerpadlem v kombinaci s podlahovým vytápěním. V létě se dům pro řízení vnitřního tepelného komfortu spoléhá na proudění vzduchu, exteriérové stínění a tepelnou izolaci v kombinaci s chladicím systémem tepelného čerpadla, pokud by to bylo třeba. Dešťová voda je ze střechy sbírána do nádrže pro další využití. V domě i zahradě.
Příměstská vila
- Autor: Nacházel Architekti, Petr Nacházel, Zuzana Nacházelová
- Adresa: Praha, Česká republika
- Projekt: 2019
- Realizace: 2021
- Užitná plocha: 648 m2
- Počet podlaží: 1 + garáž na střeše
Zdroj: Nacházel Architekti, archiweb.cz, forbes.cz