Sdílet
 

Slaďte nové dveře se zárubněmi

Datum vydání: 16.05.2013 | autor:

Výběr interiérových dveří a k nim náležejících zárubní je dlouhodobou investicí. Budeme chtít, aby nám sloužily a plnily svou funkci otvorové výplně mnoho let. Přitom se právě dveře a dnes už i zárubně stávají v interiéru dominantními designovými solitéry.

Dveře Premium Fantazie Dveře Premium Fantazie
Dveře Premium Fantazie
Při výběru interiérových dveří je důležitý jejich počet a velikost, otevírní (pravé, levé), design a materiálová skladba, případné speciální vlastnosti dveří, kování, ale především také zárubně.

Rozhodujeme se též, zda budou dveře jedno či dvoukřídlové, otočné, kyvné, posuvné, lamelové. Zda se budou otevírat v jednom či obou směrech.

Počet dveří a rozměry

Potřebný počet nových interiérových dveří je vlastně tou nejdůležitější informací a odpověď na ni není složitá. Odpovídá počtu stavebních otvorů v bytě. Nejčastějšími rozměry interiérových dveří jsou 80/197 cm a 90/197 cm, pro komory, wc a koupelny však vystačíme i s šířkou dveří 60 cm. Rozměr dveří je samozřejmě podmíněn velikostí stavebních otvorů – u novostavby jsou součástí projektu, u staršího domu si to prostě změříme. Odpovídající velikost stavebního otvoru je pro správnou montáž dveří samozřejmě nezbytná. Vedle počtu dveří a rozměrů je zásadní i pravé či levé otevírání dveří, případně posun na stěnu či do stavebního pouzdra.
Dveře Premium Harmonie Dveře Premium Harmonie
Dveře Premium Harmonie

Pravé a levé dveře

Jak poznáme pravé a levé dveře (otevrání dveří)? Postavte se před dveře, abyste viděli panty. Dveře se vždy musí otevírat směrem k vám. Pokud jsou panty po levé ruce, jsou dveře levé. Pokud po pravé ruce, jsou pravé.

Stejně se určují i zárubně. Doporučujeme vždy objednávat zárubně a dveře od jednoho výrobce. Každý výrobce má svou technologii výroby a dveře by se mohly od zárubní lišit, byť by odpovídal rozměr.

Pravé či levé posuvné dveře poznáme podle skla. Z pohledové strany je vzorované, ta druhá je hladká. Jestliže se tedy díváte z pohledové strany a dveře jedou do prava, jsou pravé.
Dveře Bonalana Dveře Bonalana
Dveře Bonalana
Dveře Damier Dveře Damier
Dveře Damier
Dveře Domino Dveře Domino
Dveře Domino
Dveře Elegant Dveře Elegant
Dveře Elegant
Dveře Harmonie Dveře Harmonie
Dveře Harmonie
Dveře Kubika Dveře Kubika
Dveře Kubika
Dveře Pixel Dveře Pixel
Dveře Pixel
Dveře Tarugo Dveře Tarugo
Dveře Tarugo
Dveře Premium Tenga Dveře Premium Tenga
Dveře Premium Tenga

Design dveří

Povrchová úprava dveří definuje jejich vzhled. Tradičně se používá přírodní materiál dýha, je ovšem náročnější na údržbu. Do bytů s domácími zvířaty či dětmi je vhodnější odolný materiál CPL či HPL laminát. Dveře však mohou být i z masivního dřeva a nabízené jsou i nové moderní materiály, třeba kamenná dýha či povrch vacuo.

Povrch dodá dveřím klasický či moderní vzhled, volba typu povrchu a dekoru je vždy otázkou osobního vkusu, ale i vkusu bytového architekta, pokud náš interiér navrhuje. Nejoblíbenější jsou pak povrchové dekory dřeva. Vždy je ale důležité sladění dveří s podlahami, ovšem i barvou stěn. Možných kombinací dekorů dveří jsou doslova stovky. A tomu samozřejmě odpovídá i výběr dekorů zárubní.

Dalším důležitým designovým prvkem je prosklení dveří, které ovlivní i světelnou pohodu v bytě. Prosklené mohou být nakonec i dveře do ložnice či koupelny, jestliže zvolíte některé z matných, ale průsvitných skel (neprůhledných). Z hlediska bezpečnosti je doporučováno kalené sklo. Je pevnější a pokud se rozbije, nevytvoří ostré střepy.
Dveře Praktik Palermo Dveře Praktik Palermo
Dveře Praktik Palermo

Vybíráme zárubně

Zárubně jsou nezbytnou součástí jakýchkoli dveří. Zárubně jsou určené k upevnění dveřního křídla ve stavebním otvoru, jsou však i důležitým estetickým prvkem interiéru. Mohou vyzdvihnout povrchovou úpravu dveří, doplnit ji, nebo s ní splynout. Možností je více. Teprve vhodnou volbou zárubní získáme dveřní komplet. Zárubně můžeme dostat se dveřmi dokonce do kontrastu, který interiér oživí. Při rekonstrukcích starších bytů jsou ideální zárubně obkladové, zakryjeme jimi staré a nevzhledné kovové zárubně, aniž bychom museli bourat.

Obložkové zárubně mají obvyklé ostré napojení, nebo praktické napojení „na tupo.“

Tloušťka zárubní se objednává na konečnou úpravu síly zdi, která je měřena včetně omítek či obkladů. Při naprosté rovnosti stavebního otvoru překryje límec zárubně cca 3 cm po obvodu zdi. Je tedy třeba, aby byl stavební otvor maximálně přesný. Obložkovou zárubeň montujeme zásadně až po konečných stavebních úpravách a na čistou podlahu.

Dokonale hladkou plochu se zárubní vytváří při zavření bezpolodrážkové dveře (dveře se skrytou zárubní).
Zárubně Harmonie normal Zárubně Harmonie normal
Zárubně Harmonie normal
Zárubně Latente Zárubně Latente
Zárubně Latente
Zárubně Metalik Zárubně Metalik
Zárubně Metalik
Zárubně OKZ Zárubně OKZ
Zárubně OKZ
Dveře Premium Kuk Dveře Premium Kuk
Dveře Premium Kuk

Dveřní kování

Bez kování by dveře nebyly dveřmi. Závěsy přitom nemusí být jen funkční, ale i velmi pohledné. A to celé podtrhne krásná klika – výrazný designový prvek nových dveří a zárubní. Tvarově by klika měla odpovídat dveřnímu křídlu.

Speciální vlastnosti dveří

Pracovnu či dětský pokoj můžeme vybavit dveřmi protihlukovými. Často však saháme i po dveřích protipožárních, nebo dveřích se zvýšenou odolností vůči vlhkosti vhodných do koupelen.

Zdroj: www.dvere-schody-zabradli.cz
Vitráže do interiérových dveří Vitráže do interiérových dveří
Vitráže do interiérových dveří
Zbyněk Kubů - Dveře a zárubně

Zbyněk Kubů - Dveře a zárubně

Jihlava, Jihlava, V Zahrádkách 5273/5, 58601
Tel: 774 774 900
Web: http://www.dvere-schody-zabradli.cz
E-mail: montazedverikubu@seznam.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Zbyněk Kubů - Dveře a zárubně

Jihlava, Jihlava, V Zahrádkách 5273/5, 58601
Tel: 774 774 900
Web: http://www.dvere-schody-zabradli.cz
E-mail: montazedverikubu@seznam.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Objevte nový rozměr dveří a zárubníObjevte nový rozměr dveří a zárubní

  Patříte mezi náročné? S DORSIS získají vaše dveře a zárubně nový rozměr. Tato ryze česká firma nabízí ucelené dveřní systémy určené do moderních interiérů.

 • Proč pořídit s novými dveřmi i nové zárubněProč pořídit s novými dveřmi i nové zárubně

  V bytech na nás po výměně dveří často civí původní kovové zárubně, a že nejsou s novými dveřmi vůbec sladěné, je nasnadě. Jaká se nabízí řešení a proč vyměnit právě i zárubně?

 • 13 rad, jak si vybrat dveře13 rad, jak si vybrat dveře

  Na dveře se díváme každý den, zásadně ovlivňují vzhled interiéru, ale i obytný komfort. Provedeme vás ve třinácti postupných krocích právě výběrem nových dveří, konkrétně dveří značky SAPELI.

Diskuze na téma "Slaďte nové dveře se zárubněmi"

Buďte první a napište komentář k  "Slaďte nové dveře se zárubněmi"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE