Sdílet
 

Stěrkové tmely opraví rychle povrchy

Datum vydání: 19.01.2012 | autor:

Chystáte se malovat nebo jiným způsobem změnit barvu a celkový výraz místnosti? Příprava podkladu je základním krokem k úspěchu. Jedním z bodů v přípravě podkladu bývá tmelení, díky kterému opravíme trhliny, otvory, spáry, i poškozené spoje sádrokartonových stěn. Jaké tmely se používají? Do jakých výrobků se vyplatí investovat a jak se tmelení provádí?

Tmelení stěny Tmelení stěny
Tmelení stěny
Základem úspěšné finální povrchové úpravy zdí je dobře připravený podklad. Pokud omítka, na kterou budeme malovat, obsahuje trhliny, otvory po hřebících či skobách a jiné podobné nedokonalosti, použijeme tmel. Tmel můžeme použít také na otlučené rohy a na vydrolená místa. Tmely můžeme využít také pro ošetření spár mezi okny a zdí i všude tam, kde hrozí jejich objevení. Moderní tmely se snadno namíchají, snadno se roztírají a nedrolí se. Podle složek se tmely liší v době zpracovatelnosti a v rychlosti tvrdnutí. Příliš hrubou strukturu omítky a plošné nedokonalosti se vyrovnávají stěrkou. Tmelení se nevyužívá pouze před malováním, ale také před tapetováním.

Tmelení

Práce s tmelem je často jednodušší než práce se sádrou. Tmely nezanechávají žádné skvrny, jsou pevnější a nepraskají. V porovnání se sádrou mohou mít sice delší dobu vytvrdnutí (i 24 hodin a více), zato mají širší možnosti použití. Tmelem lze zaplnit i větší prasklinu nebo dotvarovat roh apod. Vybraný tmel do spáry aplikujeme pomocí špachtle (nebo kovového hladítka) a to nejdříve napříč přes spáru a poté podélně. Část necháme přesahovat a po zatvrdnutí dorovnáme špachtlí nebo uhladíme smirkovým papírem. Pro drobnější opravy se využívají nejčastěji akrylátové tmely. 
Tmelení stěny Tmelení stěny
Tmelení stěny
Tmelení sádrokartonu Tmelení sádrokartonu
Tmelení sádrokartonu

Stěrkové tmely dokáží vyplnit praskliny a sjednotit povrch

Stěrkové tmely mají stále širší spektrum uplatnění. Existují i druhy pro trvale vlhké prostředí, v nabídce jsou ale i materiály vhodné pro retušování spojů sádrokartonových stěn. Postup přípravy i práce se stěrkovými tmely jsou jednoduché. Tmely dobře drží i na plochách a to i bez předchozího navlhčování zdi.

Různé typy tmelů – stačí si jen vybrat

U Stěrkového tmelu je klíčovou vlastností výborná přilnavost i k hladkým podkladům. Díky tomu jej lze aplikovat celoplošně. Samozřejmě můžeme tmelit a spárovat také sádrokartonové a sádrovláknité desky.

Stěrkový tmel plnící je vhodný pro vyplnění prasklin a děr v omítce nebo ve zdivu, ale lze jej využít i pro spárování sádrokartonových desek. Důležitá je vysoká plnivost, přilnavost a stabilita. 

Akrylový tmel je charakteristický dlouhodobou elasticitou, která jej předurčuje pro spáry a praskliny do šířky 30 mm. Hodí se pro utěsnění spár u oken, dveří i pro sádrokartonové stěny. Výhodou je odolnost vůči povětrnostním vlivům a snadná přetíratelnost.

Akrylovým strukturálním tmelem utěsníme trhliny v omítce i zdivu uvnitř i ve venkovním prostředí.

Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com
BALAX, s.r.o.

BALAX, s.r.o.

Teplice, Hudcov, Košťanská 175, 41501
Tel: 417 533 880
Web: http://www.balax.cz
E-mail: sklad@balax.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

BALAX, s.r.o.

Teplice, Hudcov, Košťanská 175, 41501
Tel: 417 533 880
Mobil: 775 225 291
Web: http://www.balax.cz
E-mail: sklad@balax.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Hlasoval: 1 uživatel
Diskuze na téma "Stěrkové tmely opraví rychle povrchy"

Buďte první a napište komentář k  "Stěrkové tmely opraví rychle povrchy"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE