Inspirujte se: Tiny houses - malé domky s velkými možnostmi Zobrazit fotky zobrazit 5 fotek

Dříve se do malých domků lidé uchylovali převážně z existenčních důvodů. Jednalo se o hlavně o maringotky nebo stavební buňky. V současné době fenomén zvaný tiny houses, neboli malé domky, nahrazuje velké luxusní domy. Uchylují se k němu hlavně mladí lidé, kteří smýšlejí ekologicky a také ekonomicky. Často se také objevují tiny houses, jako místa, kde strávit ideální dovolenou v soukromí a obklopeni přírodou. 

Samé výhody

Jednou z hlavních výhod tiny houses je možnost domek postavit bez zdlouhavých úředních procesů a povolení. Samotná stavba pak je obvykle velmi rychlá. Tyto malé domky také mívají často mobilní charakter, takže je můžete umístit, kam je vám libo. Ocení to převážně milovníci přírody. Takový domeček na břehu rybníka, uprostřed lesů, nebo na kopci s výhledem do údolí, je opravdovým balzámem na duši.

Tiny houses velmi dobře ladí s ekologickým smýšlením s minimalistickým stylem života. Pokud rádi hromadíte různé věci a bez technických vymožeností se neobejdete, toto pro vás pravděpodobně nebude to pravé ořechové. Pokud patříte mezi ty, kteří rádi tráví většinu času venku v přírodě, k bydlení jim stačí minimální prostor a žijete hlavně prakticky, pak jste našli to pravé.

Co jsou to tiny houses

Obecně se jedná o trvale obydlený domek, postavený na extrémně malé ploše do 20 m2. Často ale slouží spíše k rekreaci.  I u nás už si takové domky můžete pronajmout a strávit tam dovolenou. Místo přeplněných hotelů a resortů zkuste změnu, uvidíte, jak si krásně odpočinete na místě, jako je například toto.

A když jsme u té dovolené, nechte se také inspirovat fotografiemi romantických chatek na kraji světa.

O co menší nároky mají male domky na stavbu, o to větší musí plnit nároky z hlediska funkčnosti interiéru. Často se proto využívá chytrých a úsporných řešení a vestavěného nábytku. Domek je obvykle tvořen jedním hlavní obytným prostorem, ve kterém je kuchyně a spací kout, který bývá často umístěn v patře. Prostor myslí i na oddělenou koupelnu se záchodem.

Stavby jsou převážně z přírodních a recyklovatelných materiálů. Ideálně ladí s okolní přírodou. Šetří váš rozpočet i životní prostředí. Stačí se zbavit všech zbytečných věcí, které vám berou životní prostor i čas a najít si místo pro svůj maličký domek.

 

Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com