V čem je polykarbonát lepší než sklo?

Polykarbonáty patří mezi termoplastické polymery neboli termoplasty. Díky své dobré tepelné odolnosti, odolnosti proti nárazu a dobrým optickým vlastnostem se řadí mezi komoditní plasty. Vzhledem k tomu, že má polykarbonát vysokou rázovou houževnatost a zároveň nízkou hmotnost, je velmi často využíván ve stavebnictví na nerozbitné prosklívání.

Existují dva typy polykarbonátu, které se navzájem liší některými charakteristikami a použitím: polykarbonátové dutinkové prosklívací desky a polykarbonátové kompaktní desky.

Polykarbonátové dutinkové prosklívací desky

Dutinkové desky lze popsat jako prakticky nerozbitný materiál, který má navíc ještě vynikající tepelně a zvukově izolační vlastnosti. Díky ochranné UV vrstvě se pyšní i mimořádnou odolností proti slunečnímu záření a povětrnostním vlivům. Desky jsou velmi lehké a snadno opracovatelné – při montáži je lze i za studena ohýbat podobně jako plech. 
Všechny tyto výborné mechanické a fyzikální vlastnosti jsou stabilní v širokém teplotním rozmezí od -40 °C až do +120 °C. Dutinkové desky jsou k dostání jak v klasickém čirém provedení, tak v opálovém nebo bronzovém (kouřovém) odstínu, uplatnění nachází i výraznější modrá či zelená barva. Z požárního hlediska jsou desky certifikovány ve třídě C1, tedy těžko hořlavé.
Polykarbonátové dutinkové desky jsou ideální pro zastřešení venkovních bazénů a zimních zahrad. Velmi často jsou využívány také pro přístřešky, zastřešení skleníků, parkovacích stání, čerpacích stanic či světlíků továrních hal.
Montáž desek je velmi jednoduchá. Zvýšenou pozornost věnujte jejich tepelné roztažnosti - musíte ponechat vůli 3 mm na každý metr délky. Důležité je také správné natočení desky vůči slunci. UV ochrana je totiž jednostranná, viz označení na ochranné fólii.  

Polykarbonátové kompaktní desky

Na rozdíl od dutinkových desek mají kompaktní desky naprosto čirý průhled. Díky tomu však disponují výrazně horšími tepelně izolačními vlastnostmi než desky dutinkové. Zachována je velmi vysoká odolnost proti úderu, stejně jako všechny výše zmíněné technické parametry a to opět v širokém teplotním rozpětí (-40 °C až do +130 °C). 
Stejně jako dutinkové desky jsou i ty kompaktní určené zejména pro průmyslové zasklívání. Plný polykarbonát se používá všude tam, kde je třeba vysoká odolnost proti úderu při zachování čistého průhledu: na stěny autobusových zastávek, ochranné kryty strojů, okna závodních aut, mantinely zimních stadionů, prosklení těžkých stavebních strojů a podobně. Kompaktní desky však lze stejně dobře využít i na prosklení zimních zahrad. 
L.A.V.- polycarbon s.r.o. Poslat poptávku