Jak zastřešit pergolu

Pergola vždy ozvláštní venkovní posezení a pokud je zastřešená, prodlouží sezónu na zahradě a umožní pobyt venku i za deštivého počasí. Při výběru zastřešení pergoly je důležitá průsvitnost střešní krytiny. A právě průsvitnost ovlivníme výběrem materiálu zastřešení a jeho zabarvením. Zajímá nás však také vzhled pergoly. Pokud tedy nechceme průsvitné zastřešení a rozhodneme se třeba pro plech, určitě nezvolíme plech trapézový, který je vhodný k zastřešení hal a jiných výrobních a komerčních objektů.

Velice oblíbené jsou střešní krytiny se strukturovaným povrchem na rubu. Nedochází pak k odleskům a rozptýlené světlo je pod pergolou měkčí a příjemnější.

Kromě průsvitnosti a vzhledu je též důležitá životnost materiálu a cena, respektive poměr těchto dvou vlastností (hodnot). Z tohoto pohledu vychází nejlépe polykarbonát či sklolaminát. Navíc bývají tyto materiály opatřené ochranou proti UV záření.

Polykarbonátová a sklolaminátová krytina

Polykarbonátové trapézové či vlnité desky jsou pružné, bez vnitřní struktury a odolné, mají čistý vzhled, jejich průsvitnost je 95% u čirého provedení a 75% u matu, záruka na materiál je 10 let a nabízené jsou hladké i strukturované. V čirém provedení jsou průhledné jako sklo, nabízené jsou v různých profilech a odstínech.

Oproti tomu sklolaminátové strukturované desky nabízejí v čirém provedení průsvitnost pouze 82% a v kouřovém 70%. Předností je v jejich případě ideální přirozený rozptyl světla (pocitově přirozenější barva světla) a také vysoká únosnost. Sklolaminátová krytina prodávaná v rolích je vhodná pro milovníky barev, respektive odstínů. Je nabízena kromě čirého provedení v odstínech žluté barvy, zelené, opálové a v neprůsvitném provedení například v červené, hnědé či metalické, ale i v dalších barvách a odstínech. Sklolaminát je vyráběn z polyesterové pryskyřice vyztužené skelným vláknem. Pryskyřice je zabarvena do teplého žlutého odstínu a právě skelné vlákno lehce rozptyluje (resp. zmatňuje) světlo, které materiálem prochází. Přitom však není skelné vlákno vidět.
Polykarbonát můžeme označit jako sterilně čistý a dokonalý, sklolaminát jako přirozený - přírodně neutrální. Sklolaminát je navíc velmi levný, pergolu přitom můžeme zastřešit i z jediného kusu materiálu. Nabízené jsou i samonosné sklolaminátové oblouky, které jsou prohnuté již z výroby, kotví se jen na svých koncích a zastřeší prostor o šířce až 7,35 m.

Z polykarbonátových materiálů se k zastřešení pergol používají nejčastěji jednodutinkové desky v tloušťkách 4, 6, 8 a 10 mm. Nabízené jsou ale také polykarbonátové plné desky s extrémně vysokou rázovou houževnatostí, použitelností ve velkém rozsahu pracovních teplot (-50 až +135 °C) a ochranou vůči UV záření, která může být i oboustranná. Plný polykarbonát je přitom o 50% lehčí než sklo, dutinkový o 93%.

Nevýhodná je vysoká roztažnost polykarbonátu (až 4 mm/m), minimální odolnost vůči poškrábání a vlivu chemikálií (zasaditým činidlům, rozpouštědlům, čpavku), stejně jako schopnost difuze a absorbce vodních par.

Hliníkové montážní profily nebo tradiční krytinu?

Pokud nechceme průhlednou či alespoň průsvitnou krytinu, lze použít i hliníkové profily. Ovšem musíme počítat s tím, že se budou za horkého počasí silně přehřívat a teplo bude sálat směrem k našemu posezení. Proto je vhodnější tradiční střešní krytina uložená na latě či bednění, případně lehký asfaltový šindel. Vhodný je též poplastovaný plech (např. Lindab) a z plechu také měť, odolný titanzinek, který je nabízen i s povrchovou úpravou či pozink, který musíme natřít. Určitě se vyhněte vlnitému eternitu, obsahuje jedovatý asbest, stejně jako asfaltovým pásům, které jsou určené k hydroizolaci plochých střech.

Zastínění pergoly markýzou

Zastínění pergoly výsuvnou markýzou je velice oblíbeným řešením. Jsme dostatečně chráněni před sluncem a v případě potřeby se markýza zase zasune. Ovšem pozor, markýza není ochranou před srážkami. Další možností je napnutí stanového plátna a jeho pevné ukotvení, jde však o řešení dočasné, s nízkou životností. Určitě není vhodné používat k ochraně pergoly před deštěm igelitovou fólii. Snadno se potrhá i za slabšího větru.

Zdroj: www.shutterstock.com