V Hradci Králové soutěžilo 48 mladých řemeslníků Zobrazit fotky zobrazit 3 fotky

Soutěžní přehlídka stavebních řemesel SUSO pokročila a již jsou známy výsledky třetího postupového kola 18. ročníku, které se konalo 21. a 22. března 2014 v Hradci Králové v Kongresovém centru ALDIS při výstavě Stavba a zahrada. V soutěžním klání se utkalo deset zednických a čtrnáct truhlářských týmů. Nejlepší řemeslníci z krajských kol postoupí do celorepublikového finále, které proběhne při veletrhu FOR ARCH 2014.

Z truhlářů si nejlépe vedli Karel PlöschnerAdam Klec ze SOŠ Litvínov. Druzí postupující jsou Tomáš StrózewskiMartin Rapčan ze SOU a SOŠ Liberec. Spolu s nimi poputují do celostátního finále zednická družstva v podání vítězů Romana KrištofaRadima HrdličkyMasarykovy SŠ Letovice a pomyslně stříbrných Lukáše DvořáčkaFrantiška Petra ze SOŠ a SOU Trutnov. „Třetího kola se zúčastnilo 48 řemeslníků z celkem 18 škol z Královéhradeckého, Pardubického, Ústeckého, Olomouckého a Jihomoravského kraje a Vysočiny. I když je soutěž v letošním roce mnohem náročnější, někteří byli moc šikovní,“ uvádí David Surmaj ze společnosti ABF, organizátora soutěže. Soutěžní kolo v Hradci Králové získalo záštitu a podporu Královéhradeckého kraje.

Nové disciplíny nedělaly žákům potíže

„Studenti nové disciplíny zvládli bravurně. Širokopásovou brusku Buldog od společnosti HOUFEK, kotoučovou a přímočarou pilu od společnosti MAFELL i práci na hoblicích Ramia s překližkou Dyas – to vše si žáci velmi rychle osvojili a byla radost se na ně dívat,“ dodává Surmaj.

Truhlářské výrobky poputují do Nechanic

Projekt jako obvykle přispěl na dobrou věc. Mladí truhláři ve třetím kole soutěže vyrobili nejen venkovní truhlíky, které byly darovány do Dětského domova Nechanice, ale také zouváky, které putovaly do Domova pro seniory Děčín IV.
Nesoutěžili však jen studenti, tuto možnost měli i učitelé. Ti si prověřili své schopnosti při šroubování se společností DeWalt o vstupenku na GRAND PRIX v Brně. Zatím nejlepším jarním časem si o vstupenku hlasitě řekl Stanislav Škrabal z Masarykovy SŠ Letovice, který tuto soutěž pro pedagogy ovládl již před dvěma lety. „Vyhrát jsem chtěl zas, protože GRAND PRIX v Brně se vstupenkou DeWalt mi ukázalo svět motorek z úplně jiné perspektivy a pro mě to byl zážitek.“