Velikonoční vajíčka na mnoho způsobů

Velikonoční výzdoba nemá stejně jako ta vánoční žádný praktický význam ani dlouhé trvání, ale bez ní by byl život prostě smutnější. V uspěchané době nám dny připadají jeden jako druhý a každý, který je něčím výjimečný, nebo slavnostní, je dobrý využít tak, abychom si zlepšili náladu, pobavili se, zkrášlili a zpříjemnili si život. Vyhrňte si rukávy a udělejte něco pro sebe, své blízké, své okolí. Vyrobte si sami velikonoční dekorace.

Pusťte si jaro do svého domova

Velikonoce mohou být v našich obydlích symbolizovány různými aranžmá. Mohou to být kytice či věnce, ale i svícny - svíček s jarními motivy veselých pastelových barev je dnes už na trhu dostatek. Jarně stylizované aranžmá by mělo být opravdu svěží a mělo by obsahovat něco z přírody - větvičku trnky nebo zlatého deště, který v teple rychle rozkvete. A když ne, dnes vyráběné umělé květiny vypadají na rozdíl od těch dřívějších velmi vkusně a téměř k nerozeznání. 
Téměř 'povinné' jsou jívy neboli kočičky. Málokdo ví, že vlastně symbolizují větve palmové v souvislosti s tím, že právě velikonoce jsou nejdůležitější křesťanské svátky roku. Důležité jsou také nejrůznější mašličky a pentličky, které vše barevně oživí. Samozřejmě nesmí chybět vajíčko - příslib nového života. Poloviční skořápku lze zase použít jako vázičku na drobnou kytičku a nebo třeba jako minikvětníček na vysetí trávy a řeřichy.

Milá tradice

Větší květníky nejlépe s jarními rostlinami - narcisy, petrklíči a pod. se rázem změní ve velikonoční ozdobu díky zápichům. Jako motiv se hodí všichni poslové jara a tedy kytičky, zajíčci, beránci, kuřátka, včelky a motýli… Pozor však na naprostý kýč, snažte se být co nejcitlivější, decentní, důvtipní, rafinovaní, ovšem srdeční.
K velikonocům patří i zvoneček ať už s křídly nebo bez, protože na zelený čtvrtek umlkají kostelní zvony. Ozdoba může také vypadat jako symbolické proutěné košťátko, kterým na bílou sobotu pečlivé a také trochu pověrčivé hospodyně vymetaly stavení a to ještě před rozedněním! Velikonoce jsou prostě krásné a veselé svátky spojené s čistotou, novým životem, sluncem a nadějí. Hodí se k nim jemné odstíny žluté a zelené, které je vhodné sladit i s ubrousky, vázou či košíčkem na slavnostním stole.

Se skořápkami se vyřádíte

Běžně obarvená vajíčka nejspíš skončí u koledníků, na vkusnou výzdobu jsou lepší kraslice, při jejichž výzdobě je třeba větší tvořivosti, ale i řemeslného fortelu. Způsobů zdobení skořápek (ať už plných a nebo prázdných) je tolik, že si můžete každé velikonoce užít v jiném stylu. Náročnější klasikou je zdobení kraslic sítinou, slámou, hoblinkami či voskem. Chcete-li ohromit, dopřejte si trochu dražší výzdobu z husích vajec. Kraslice opletené měděným drátkem a nebo hustě proděravělé malým vrtákem připomínající krajku jsou pak úplným šperkem. Hodí se také jako dárek pro naše blízké, se kterými se právě o velikonočním volnu tak rádi setkáváme.
Zdroj: www.ČESKÉSTAVBY.cz, www.shutterstock.com