Vše, co jste chtěli vědět o bazénové filtraci Zobrazit fotky zobrazit 4 fotky

Filtrace je srdce každého bazénu. Kartušová se hodí spíš pro menší nebo málo používané bazény. Pokud chcete mít opravdu průzračnou vodu bez velkého starání, vyberte pískovou filtraci s dobrým výkonem. Chcete co nejméně práce s údržbou? Myslete i na kombinaci se systémem desinfekce.

Filtrační jednotka zachytává nečistoty ve vodě

U kartušové filtrace prochází voda přes papírovou filtrační vložku. Je to vlastně válec papíru navrstvený do kruhu jako harmonika. Filtrační vložku musíte několikrát za měsíc vyjmout a proprat. Protože se postupně opotřebovává, párkrát během sezóny ji musíte vyměnit. Kartušová filtrace je levnější, ale hodí se pouze do malého bazénu.

Z hlediska výkonu, kvality i pohodové údržby je jednoznačně lepší písková filtrace. Voda ve filtrační jednotce prochází vrstvou písku a zbavuje se přitom řas, mikroorganismů a jiných drobných nečistot. Čistí se tedy způsobem, který v přírodě běžně funguje tisíce let.
Takto vypadá technologická šachta s bazénovým příslušenstvím
Takto vypadá technologická šachta s bazénovým příslušenstvím

Myslete nejen na pořizovací cenu, ale i na životnost a provozní náklady

Ne každá filtrace toho vydrží stejně. Je lepší pořídit raději kvalitní výrobek, se kterým nejsou starosti a vydrží vám roky, než koupit něco provizorního a po pár sezónách měnit.

Své zkušenosti s tím má třeba Michal Vlášek, který pochází z bazénářské rodiny. Už dvě generace vyrábí v Roudnici nad Labem laminátové bazény:

„Děláme věci tak, aby vydržely. Bazény vyrábíme z poctivých materiálů a chceme, aby tím pádem i vybrané příslušenství mělo co nejlepší poměr ceny a kvality. Když k nám lidé přijedou do bazénového centra, ukážeme jim značky, které se nám za ty roky osvědčily i jejich levnější varianty. Už když si ty dva výrobky prohlédnete a potěžkáte, poznáte, který z nich se nejspíš rozbije hned po záruční době a který bude sloužit roky,“ říká Michal z firmy Bazény Relax.
Kvalitní filtrace udrží vodu čistou bez složité údržby
Kvalitní filtrace udrží vodu čistou bez složité údržby

Dbejte na to, ať má filtrace dostatečný výkon

Jinak totiž nebude stíhat vodu čistit dostatečně a může se vám stát, že bazén zezelená. Dokonce je užitečné, když je výkon filtrace trochu silnější, než by musel.

Jak silná by tedy filtrace měla být?

Například do menšího zapuštěného bazénu s rozměry 4,5 m x 3 m x 1,2 m se hodí filtrace o výkonu 6 m3 za hodinu. Když pořizujete větší bazén pro rodinu s délkou 6 m a hluboký tak, aby se do něj dalo skákat, potřebujete už filtraci 9 m3 za hodinu. A pokud plánujete pořádnou rozplavbu pro rodinu s více dětmi třeba s délkou nad 6 m, bude filtrační jednotka muset být ještě silnější.
Do 6 m dlouhého a 1,4 m hlubokého bazénu potřebujete filtraci s výkonem 9 metrů krychlových za hodinu
Do 6 m dlouhého a 1,4 m hlubokého bazénu potřebujete filtraci s výkonem 9 metrů krychlových za hodinu

Chcete ušetřit práci s údržbou? Dejte si do bazénu slanou vodu

Kromě filtrace budete vždy nutně potřebovat i systém desinfekce vody. Liší se mimo jiné třeba v náročnosti.

„Víme, že lidé se chtějí koupat. Ne běhat kolem bazénu s testery, měřit pH vody a dávkovat bazénovou chemii,“ vypráví bazénář Michal Vlášek. Nejlepší zkušenosti z hlediska čištění vody prý má s kombinací pískové filtrace a desinfekce slanou vodou:

„Sůl nadávkujete na začátku sezóny, nastavíte potřebnou výkonnost, a dál už se vše řídí samo. Jediná vaše starost je jednou za čas proprat písek ve filtrační jednotce. A navíc je to zdravější řešení než klasické chlorové tablety.“

Desinfekce slanou vodou se velmi dobře hodí pro laminátové bazény. Nemají v sobě totiž žádné kovové prvky. Sůl totiž postupem času dokáže poškodit i nerez, a kovové schůdky do vody by vám tak mohly zrezivět.

Bazén zdaleka nemusí dát tolik práce, jak se říká. Důležité je vybrat si ho u dobré firmy. Investice do kvalitního vybavení se vám brzy vrátí na pohodlí i provozních nákladech.