Sdílet
 

Vysazujeme růže a opadavé listnáče

Datum vydání: 28.09.2009 | autor:
Říjen je ideálním obdobím pro výsadbu růží a opadavých listnáčů. Je možné také zakládat živé ploty z otužilých listnáčů, pro jehličnaté živé ploty je čas až na jaře. Rostliny vybírejte pečlivě a po jejich výsadbě je vždy důležitá bohatá zálivka.
Acer palmatum
Acer palmatum
Opadavé listnaté dřeviny

Opadavé listnáče sázíme od října do listopadu. Základním předpokladem je, že při sázení není mráz a nefouká příliš silný, vysušující vítr. Na jaro ponecháme výsadbu magnólií a bříz, které jsou choulostivé na mráz a na podzim se špatně ujímají. Při výsadbě respektujeme nároky jednotlivých rostlin. Berte v úvahu světelné nároky, při výsadbě je důležitá také informace o typu půdy.

Některé druhy rostlin dávají přednost kyselé humózní půdě, jiným se daří v půdě bohaté na vápník nebo v půdách hlinitopísčitých. Do připravené jámy přidáme vhodný substrát, do kterého strom či keř zasadíme. U špatně propustných půd přidáváme na dno kaménky, abychom zajistili odvodnění. Spolu se stromy do půdy přidáváme oporu (kůlek), která za silných větrů zabrání deformaci nebo mechanickému poškození.

Výsadba růží

Růži po právu patří označení královna květin. Nabízí kromě nepřeberného množství barev a vůní také tvar, takže je skutečně z čeho vybírat. Růže lze jednoduše členit na keřové záhonové, stromkové, sadové, pnoucí, převislé neboli smuteční, půdopokryvné a miniaturní. I růže je možné za dobrého počasí vysazovat od října do poloviny listopadu.

Obecně se dá říci, že podzimní výsadba je vhodnější nežli jarní, takže s výsadbou neotálejme na další rok. Při výběru sazenic dbejte na to, aby měly bohatý kořenový systém a minimálně tři dobře vyvinuté výhony. Berte také v úvahu vlastnosti růže.

Důležitá je odolnost rostliny vůči mrazu, chorobám a škůdcům. Dá se říci, že čím je růže extravagantnější květem, tím je také méně odolná. Pokud se přece jenom rozhodneme pro choulostivou krásku, je třeba počítat s intenzivnější a pravidelnější péčí.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Růže
Růže
Před samotnou výsadbou rostlině upravíme kořeny. Poškozené odstřiháváme až do zdravého místa, silnější kořeny zkracujeme na cca 20 cm. Poté je ponoříme na několik hodin do vody. Připravíme mezitím jámu, jejíž dno zkypříme rýčem.

Poté na dno jámy nalijeme vodu a necháme ji vsáknout. Rostlinu umístíme do jámy tak, aby krček byl asi 4 cm pod úrovní terénu a teprve poté rostlinu zasypeme substrátem. Na zasypání se nehodí hnůj nebo čerstvý kompost, který by mohl sazenici spálit.

Rostlinu dobře zaléváme a nakopčíme ji do výšky zhruba 20 cm. Tato zem rostlinu ochrání proti mrazům. Na zimu ještě rostlinám zajistíme přikrytí chvojím. Při podzimní výsadbě se výhony nezkracují. Řez se ponechává až na jaro.

Stromkové růže je vhodné sázet mírně na šikmo, což umožní lepší přezimování. Na zimu by se měly stromkové růže ohnout k zemi a připevnit kolíkem. Korunu pak překryjeme chvojím. Stromkové růže se proto raději vysazují na jaře, abychom si ušetřili práci s jejich zazimováním.
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Ilustrační foto (www.shutterstock.com)
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:

  Další články

 • Vypěstujte si houby na zahraděVypěstujte si houby na zahradě

  Pro houby nemusíme chodit jen do lesa – můžeme si je vypěstovat i na zahradě. A kdo se jimi chce jen kochat, nemusí je nakonec ani sbírat. Třeba jen zmáčkne spoušť fotoaparátu.

 • Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?Znáte užitečné živočichy ve své zahradě?

  V zahradě se prosazuje život, byť byste ji vybetonovali. Jaké užitečné živočichy v zahradě najdeme a měli bychom za ně být rádi a chránit je?

 • Zahrada? Přirozené fitko pro každého!Zahrada? Přirozené fitko pro každého!

  Začít zahradničit znamená omezit nákupy nechutné zeleniny a též udělat něco pro své tělo a zdraví pohybem, který přináší plody v podobě zeleniny, ovoce, ale i okrasných rostlin, bylinek či koření.

Diskuze na téma "Vysazujeme růže a opadavé listnáče"

Buďte první a napište komentář k  "Vysazujeme růže a opadavé listnáče"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE