Výstavbu domácích ČOV podporují obce i Ministerstvo životního prostředí Zobrazit fotky zobrazit 2 fotky

Česká republika je jedna z mála zemí, ve které se používá pitná voda i v kuchyních, koupelnách, na toaletách, ale i k zalévání zahrad či napouštění bazénů. Náklady na vodné a stočné jsou stále vyšší, zásoby spodních vod naopak stále klesají. Obyvatele Česka tak rostoucí finanční náklady ale i postupné zpřísňování zákonů Ministerstva životního prostředí donutí o spotřebě přemýšlet.

Jednou z variant, jak ušetřit, je recyklace šedých vod, tedy vod, které se v domácnosti využijí ale neobsahují splašky.

Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR v říjnu 2016 spustilo program na výstavbu domovních čistíren odpadních vod. Dotace mohou získat občané prostřednictvím těch obcí, které nemají vybudovanou ČOV. Příspěvek na jednu domovní čistírnu může činit od 100 do 240 tisíc Kč, maximálně však 80% nákladů, do kterých je možné ale zahrnout i výdaje na projektovou přípravu.

Některé obce ale ještě před vypsáním výše uvedeného dotačního programu poskytovaly příspěvky na výstavbu domácích čističek odpadních vod někdy i do výše 100%, aby občanům zpříjemnily a zjednodušily život, a motivovaly mladé lidi k výstavbě. 
Domovní ČOV
Domovní ČOV
Výběr vhodné čistírny odpadních vod závisí na několika faktorech a majitelé nemovitostí by se před jejím pořízením měli dobře informovat o všech možnostech. Pro výstavbu domácí ČOV je nutné získat stavební povolení. Jeho získání závisí především na možnostech likvidace vyčištěných odpadních vod, ale také na výšce hladiny podzemních vod.

Uživatelé si musejí dávat pozor na citlivost čističek. Čistění vody probíhá pomocí bakterií,
a ty pro svůj život potřebují stálý přístup 'potravy' - znečištěné vody. To může být problém hlavně u domů, které nejsou obývány stále. Pro chaty a chalupy je nutné použít specializovanou čističku, která umožňuje i delší přerušení dodávky znečištěné vody. Bakterie jsou navíc citlivé na některé agresivní přípravky používané především v kuchyni a na WC.

Domácí čistírnu odpadních vod si většina lidí představí jako plastovou nádobu zanořenou v zemi. Méně známé jsou kořenové čističky. Informace o všech způsobech čištění odpadních vod získají návštěvníci mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH ve dnech 19. až 23. září 2017 v PVA EXPO PRAHA.
Zdroj: www.forarch.cz