Sdílet
 

Zazimujte automatickou závlahu své zahrady

Datum vydání: 05.10.2012 | autor:

Jak úsporně a bez práce zavlažovat zahradu? Automatický zavlažovací systém se o to postará. Jak probíhá jeho instalace a údržba před zimním obdobím?

Instalace zavlažovacího systému Instalace zavlažovacího systému
Instalace zavlažovacího systému
Automatický zavlažovací systém se pomalu stává běžnou součástí našich zahrad. Veškeré jeho komponenty jsou umístěny pod zemí, proto zavlažovací systém nenarušuje zahradu esteticky (na pohled), ani při jejím užívání (funkčně). Jeho součástí je čidlo srážek, které automaticky vypíná zavlažování při četnějších srážkách a větší vlhkosti v půdě. Stejně šetrná je i instalace celého systému, při které nedojde k narušení stávajícího osazení a zatravnění zahrady. K důležité péči o zavlažovací systém patří především jeho zazimování na konci zavlažovací sezóny, kdy je nutné celý systém důkladně odvodnit, aby nedošlo k jeho zamrznutí a následnému poškození.
Stržení travního drnu Stržení travního drnu
Stržení travního drnu
Vyfrézování drážky pro zavlažovací systém Vyfrézování drážky pro zavlažovací systém
Vyfrézování drážky pro zavlažovací systém
Instalace zavlažovacího systému Instalace zavlažovacího systému
Instalace zavlažovacího systému
Instalační šachta Instalační šachta
Instalační šachta

Jak se navrhuje a realizuje automatický zavlažovací systém

Základem realizace automatického zavlažovacího systému je kvalitní projekt, který vychází ze stávající situace na zahradě a zohledňuje individuální požadavky jednotlivých druhů rostlin na zálivku. Pokud je zavlažovací systém realizován na již osázené zahradě, je jeho instalace natolik šetrná, že nedochází k poškození rostlin ani trávníku.

Prvním krokem realizace zavlažovacího systému je rozmístění vlaječek, které označují umístění postřikovačů. Na těchto místech pak dojde k šetrnému ručnímu či strojovému stržení trávníku, který je podříznut a srolován, nebo nařezán na díly, aby mohlo dojít k jeho následnému opětovnému položení. Půdní frézou je pak proveden výkop do hloubky 30 cm. Následuje položení rozvodů, instalace ventilů i postřikovačů. Součástí systému je také šachta pro umístění ventilů, ale třeba i podružného vodoměru. Po tlakové zkoušce závlahy je zahrada uvedena do původního stavu.
Umístění postřikovače mimo trávník je nejlepším řešením Umístění postřikovače mimo trávník je nejlepším řešením
Umístění postřikovače mimo trávník je nejlepším řešením
Funkční zavlažování Funkční zavlažování
Funkční zavlažování
Funkční zavlažování Funkční zavlažování
Funkční zavlažování
Zazimování závlahy pomocí kompresoru Zazimování závlahy pomocí kompresoru
Zazimování závlahy pomocí kompresoru
Zazimování závlahy pomocí kompresoru Zazimování závlahy pomocí kompresoru
Zazimování závlahy pomocí kompresoru

Jak zavlažovací systém zazimovat

Zavlažovací systém není odolný vůči mrazu a mohl by se snadno poškodit, proto patří k pravidelné péči o něj i jeho důkladné zazimování. Na konci zavlažovací sezóny, zpravidla na konci října, je nutné celý zavlažovací systém odvodnit. Voda se velmi těžko dostane ze zavlažovacích trubek samovolně, je tedy nutné využít stlačený vzduch, kterým se systém profoukne. K tomuto účelu je možné využít kompresor nebo tlakovou pumpu. Zařízení se jednoduše připojí k vypouštěcímu ventilu a vypne hlavní uzávěr vody. Po spuštění zavlažovací jednotky by mělo dojít k poklesu tlaku v systému až na nulu, pak je možné spustit kompresor s maximálním tlakem 3,5 barů. Zapnutím závlahy se všechny sekce systému otevírají a odvodňují. Po dotlakování kompresoru se otevřou jednotlivé sekce a vypouštěcí ventil. Postřikovače se budou postupně vysouvat a bude z nich nejprve tryskat voda a později už jen vzduch. Voda nesmí vycházet ani z toho nejvzdálenějšího postřikovače, proto je důležité celý proces několikrát opakovat.
 
Důležité je i zazimování ovládací jednotky. Pokud má jednotka manuální vypínač ON/OFF, pak se vypínač přepne do pozice OFF, avšak ovládací jednotka zůstává napojena do sítě. proto se v ní uchovají naprogramovaná data a v jednotce zůstává teplo, které zabrání kondenzaci vodních par.

Zdroj: www.zahradnickeprace.cz

Zdroj použitých fotografií: www.zahradnickeprace.cz, www.rainbird.cz
Skořepa, s.r.o.

Skořepa, s.r.o.

Průhonice, Průhonice, Květnové náměstí 14, 25243
Tel: 267 750 833
Web: http://www.zahradnickeprace.cz
E-mail: info@zahradnickeprace.cz
Sdílení článku

Sdílejte na sociálních sítích

Skořepa, s.r.o.

Průhonice, Průhonice, Květnové náměstí 14, 25243
Tel: 267 750 833
Mobil: 724 665 555
Web: http://www.zahradnickeprace.cz
E-mail: info@zahradnickeprace.cz

Vybíráme články

Ohodnoťte článek kliknutím:
Diskuze na téma "Zazimujte automatickou závlahu své zahrady"

Celkem komentářů: 1

Zazimování zavlažovacího systému 05.11.2014, 17:03:36

Pěkný článek, aktuálně řeším zazimování a to jsem našel velmi pěkně popsané v několika bodech zde- http://www.toro-zavlahy.cz/cs/aktuality/postup-pri-zazimovani-automatickeho-zavlahoveho-systemu-1
Myslím, že to dobře rozšíří, co je zde napsáno.

Kuba

Přidat nový komentář k  "Zazimujte automatickou závlahu své zahrady"

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE