Dotaz: Vlastím společně s tetou pozemek v Jevišovicích, patřící do půdního fondu (nerozlišená kultura), 11 000 m2, který se nachází na okraji zastavěné části města a plánuje se tam výstavba, také se stále ozývají zájemci o koupi za tímto účelem. Inženýrské sítě tam nejsou, ale zřejmě v těsné blízkosti ano. Pozemek má v nájmu Agrodružsto s výpovědní lhůtou 7 let. Kdybychom jej chtěli prodat jako stavební parcelu, co vše k tomu potřebujeme? Kolik by nás asi převod na stavební místo stál? Jak bychom měly postupovat? Jaké jsou orientační ceny takovýchto pozemků? Pozemek je u silnice, šířka kolem 40m. Děkuji za odpověď.

Pokud se rozhodnete prodat svůj pozemek, bude nejdůležitější sehnat informace k jeho tržní hodnotě. Doporučovala bych Vám oslovit některého z makléřů z oblastní renomované realitní kanceláře.

Makléři budou mít jistě přehled o všech dostupných informacích včetně tržní ceny pozemků v této lokalitě. Musí vzít v úvahu, jak s pozemkem uvažuje územní plán obce. Zda je určen celý k zástavbě, či jen část. Zda se bude obec podílet na zasíťování a vybudování komunikace apod. nebo bude toto výhradně v režii majitele pozemků. V případě, že je pozemek opravdu určen pro výstavbu, máte dvě možnosti. Buďto se o rozdění pozemku a ZTV ( zákl. technickou vybavenost) postarat sami - což znamená výrazné investice a starosti. Poté je je značná pravděpodobnost, že se pozemky budou snáze prodávat ovšem je nutné zvážit vstupní investice, abyste nakonec neměli vyšší náklady než zisky v cílovém prodeji. Nebo - druhá možnost je prodat celý pozemek investorovi, který se o veškěré práce a financování postará sám a sám také pozemky prodá. V tomto případě prodáte sice pozemky na výrazně nižží cenu než je v případě zasíťovaných parcel, ale odpadnou Vám takové starosti s rozdělením a současně zainvestováním pozemků, které bych ani člověku neznalému věcí nedoporučovala postupovat.

RK Stejskal.cz s.r.o.