Sdílet
 

Odborná realitní poradna: Koupě stavebního pozemku

Dotaz: Koupě stavebního pozemku

Dobrý den, chci koupit pozemek pro stavbu rodinného domu. Jaké informace si mám zjistit případně požadovat po prodávajícím nebo realitní kanceláři? Děkuji za odpověď Lucie Vacková

Dotaz položil/a: Tazatel neuvedl své jméno, 08.01.2016

Odpovědi k dotazu: Koupě stavebního pozemku

Dobrý den, v první řadě je nutné zjistit, zda pozemek je skutečně určen k výstavbě rodinného domu. Tuto informaci zjistíte z územního plánu. Nejlepší variantou je navštívit stavební úřad, kde Vám sdělí, zda je pozemek určen k zástavbě a následně i jaký druh staveb se na pozemku může stavět. Za druhé je nutné, abyste byli informováni o tom, zda a jaké jsou v dosahu inženýrské sítě. Z těchto informací zjistíte jednak vzdálenost od pozemku, což je důležité pro další náklady spojené s přivedením sítí na pozemek a také, zda přes pozemek nějaké sítě nevedou, což by mohlo stěžovat umístění stavby na pozemku, pro příklad: vysokotlaký rozvod plynu má ochranné pásmo 40 m na každou stranu. Tyto informace se zákresem vám sdělí jednotlivý distributoři. Dále je dobré si zjistit, v jaké povodňové zóně se pozemek nachází. Samozřejmostí je také, aby vám byl předložen aktuální list vlastnictví s katastrální mapou, ze kterého zjistíte jednak údaje o vlastníkovi a nemovitosti, ale také jakým způsobem je vyřešen přístup k prodávanému pozemku. Závěrem je nutné říci, že koupě stavebního pozemku není úplně jednoduchá záležitost a spíše oslovte odborníka se zkušenostmi, který vám s koupí a zajištěním všech potřebných informací pomůže a hlavně poradí.

Lubomír Doleček – HESTIA Group s.r.o.
Odpověděl/a: HESTIA Group s.r.o. , 08.01.2016
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

Doplnění 28.06.2018, 10:24:58

Dovolil bych si ještě doplnit - v každém případě se na pozemek podívejte osobně. Může přes něj vést účelová komunikace, která není nikde zapsána a její existenci zjistíte jen tím, že ji tam uvidíte (vyježděná cesta je patrna v terénu). Jejímu užívání byste nemohli svévolně jen tak zabránit (je to celé trochu složitější). Dobré je také oběhnout sousedy. Pokud je na pozemku jen pár let starý návoz vysoky několik metrů, museli byste dělat piloty, ktéré by třeba vyšly více než celá stavba, nebo by tam teba mohla být nějaká eko zátěž ….
Jahapap

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE