Sdílet
 

Odborná realitní poradna: Zástavní právo smluvní

Dotaz: Zástavní právo smluvní

Dobrý den, z nabídky realitní kanceláře jsme si vybrali rodinný dům, ale následně jsme z listu vlastnictví zjistili, že na domě vázne zástavní právo smluvní. Jak velký to je problém a jaké to má řešení? Manželé Řehákovi

Dotaz položil/a: Tazatel neuvedl své jméno, 08.01.2016

Odpovědi k dotazu: Zástavní právo smluvní

Dobrý den, za prvé je potřeba zjistit, pro jaký subjekt je zástavní právo zřízeno. Ve většině případů se jedná o bankovní sektor a v dnešní době se s tímto setkáte poměrně často. V tomto případě je řešení poměrně bezpečné a jednoduché a to takové, že vlastník požádá bankovní ústav o vyčíslení dlužné částky k určitému datu. Na základě tohoto vyčíslení, které obsahuje celkovou dlužnou částku je zároveň závazek banky o výmazu zástavního práva po úhradě celé dlužné částky. Řešení je následující: 1. Informace o zástavním právu a způsobu úhrady jsou uvedeny v kupní smlouvě. 2. Po podpisu kupních smluv je část kupní ceny použita na úhradu dlužné částky přímo na zvláštní účet banky, který je uveden ve vyčíslení a druhá část odeslána na účet advokátní nebo notářské úschovy a z této úschovy vyplacena až po převodu vlastnické práva a výmazu zástavního práva z listu vlastnictví. Nikdy se nenechte přemluvit k tomu, že druhá část kupní ceny bude vyplacena před výmazem zástavního práva. Jiným případem může být, že je zástavní právo zajištěno ve prospěch nebankovního sektoru nebo jiného subjektu a to třeba soukromé osoby, která vlastníkovi poskytla půjčku. V tomto případě vždy trvejte na tom, aby zástavní právo bylo odstraněno ještě před podpisem kupní smlouvy nebo kupní cena byla zaslána na účet úschovy a vyplacena až po převodu vlastnického práva a výmazu zástavního práva z listu vlastnictví. Vyvarujte se situace, kdy byste část kupní ceny odeslali na účet prodávajícího ještě před výmazem zástavního práva. Mějte na paměti, že zástavní právo nebrání převodu nemovitosti, ale jeho výmaz proběhne až na základě úhrady celé dlužné částky na účet věřitele.

Lubomír Doleček – HESTIA Group
Odpověděl/a: HESTIA Group s.r.o. , 08.01.2016
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 4

Zástavní právo smluvní 24.10.2017, 16:43:07

Dobrý den, chceme kupovat nemovitost ale zjistili jsme, že na nemovitosti je zástavní právo smluvní ve výši 1000000 Kč. Ze začátku jsme byli s prodávajícím domluveni, že hypotéku rozjedeme a část peněz půjde na dluh a druhá část do úschovy k advokátovi a následně vyplacena až po výmazu zástavního práva z listu vlastnictví.
Vše se zdálo být v pořádku až do dne, kdy nám prodávající sdělila, že dluh neboli zástavní právo smluví převede na svého bývalého manžela aby si dluh splatil on a ona dostala celou kupní cenu z nemovitosti a my tím pádem musíme hypotéku pozastavit. takto už čekáme 2 měsíce a stále se prodávající vymlouvá, že banka převod dluhu zpomaluje.
Chci se tedy zeptat, je možnost vůbec převést zástavní právo smluví na bývalého manžela? Všude jsem četla že zástavní právo smluví nelze na nikoho převést.

děkuji Aneta

28.06.2018, 10:15:51

Vidím, že nidko nereagoval a tak si dovolím, byť s velkým časovým odstupem alespoň pro ostatní. Převod hypotéky je zcela určitě možný, ze předpokladu, že souhlasí banka, původní dlužník a ten kdo dluh převezme. Stejně tak je možné převést zástavu, zatsavit jinou nemovitost jako záruku bance a tu původní vyčistit od závazků… Jahapap

Nahlásit příspěvek jako nevhodný
dotaz 18.01.2016, 15:37:16

Dobrý den,chci se zeptat,jakým způsobemmám postupovat při zrušení zástavního práva -nemovitosti.Půjčka již je splacená.Děkuji Nikrmajerová.

24.02.2016, 03:54:15

To je jednoduché. Stačí zajít do banka která to zástavní právo měla a tam podat žádost o zrušení zástavního práva. Oni do cca 30dní vám pošlou poštou potvrzení, že "ukončují" zástavní právo smluvní nebo něco podobného a s tím papírem pak skočíte na katastr kde to do 30dní vymažou. Ale pozor banky si za to účtují poplatek až 5000Kč záleží u jakých zlodějů jste. Pak také na katastru budete platit

Nahlásit příspěvek jako nevhodný

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE