Sdílet
 

Odborná realitní poradna: Předkupní právo

Dotaz: Předkupní právo

Dobrý den, vznikl rodinný problém, kdy vlastníkem nemovitosti stávající a novostavby (pouze hrubá stavba, nezkolaudovaná) je partner s partnerkou, oba s 50% podílem. Nejedná se o manžele pouze druh - družka, kteří se rozešli. Jak je to nyní podle nového občanského zákoníku, může jeden z partnerů prodat bez souhlasu druhého svůj podíl bez nabídky předkupního práva tomu druhému? Popřípadě, zda je nutné splnit nějaké podmínky, jaké? Další problém je v tom, že jedna strana by se ráda vypořádala, ovšem k nespokojenosti druhé strany, která neakceptuje žádné možnosti. Děkuji za odpověď

Dotaz položil/a: Rita Hyťhová, 02.12.2015

Odpovědi k dotazu: Předkupní právo

Dobrý den, zákonné předkupní právo bylo zrušeno k 1.1.2015. Od tohoto data tedy může vlastník podílu prodat tento svůj podíl jakékoli třetí osobě bez nutnosti vypořádávat předkupní právo jiných spoluvlastníků. Pokud si ovšem předkupní právo nesjednali dobrovolně smluvní formou.

Mgr. Oldřich Platil - člen dozorčí rady Realitní komory České republiky se specializací na realitní právo
Odpověděl/a: Realitní komora České republiky, 15.12.2015
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

POZOR !!! ZMĚNA OD 1.1.2018 SE PŘEDKUPNÍ PRÁVO VRA 28.06.2018, 10:39:26

Jen pro informaci pokud by někdo chtěl čerpat z výše uvedeného - Bohužel předkupní právo se nám vrátilo. Navíc v podobě, která je složitější než v minulosti. Naťuknu tedy, alespoň částečně v čem spočívá největší problém. Nově musíte nejprve sehnat kupce, uzavřít s ním smlouvu a pak za těchto podmínek to nabídnout spoluvlastníkovi. Samozřejmě v již uzavřené smlouvě musíte mít rozvazovací doložku, že pokud spoluvlastník projeví o koupi zájem, tak se původní smlouva ruší.
Jahapap

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE