Sdílet
 

Odborná realitní poradna: Rezervační smlouva

Dotaz: Rezervační smlouva

Dobrý den,

vybrali jsme si ke koupi byt z nabídky RK, ta trvá na uzavření rezervační smlouvy. K čemu rezervační smlouva slouží a co by měla standardně obsahovat?

Děkuji za odpověď.

Dotaz položil/a: Petra Dvořákova, 20.08.2014

Odpovědi k dotazu: Rezervační smlouva

Účelem tzv. rezervační smlouvy je na jedné straně potvrzení ze strany zájemce o koupi nemovitosti, že má vážný zájem konkrétní nemovitost koupit, na straně druhé závazek ze strany prodávajícího, že podpisem takové dohody přestane nemovitost dále nabízet. Rezervační smlouva obvykle obsahuje závazek zájemce uzavřít s vlastníkem předmětné nemovitosti kupní smlouvu nebo alespoň budoucí kupní smlouvu s tím, že pokud zájemce svému závazku nedostojí, je povinen uhradit smluvní pokutu. Její výše zpravidla odpovídá složenému rezervačnímu poplatku nebo jeho podstatné části. Rezervační smlouva by měla zejména obsahovat identifikaci stran smlouvy, identifikaci a popis rezervované nemovitosti, výši rezervačního poplatku, dobu, do které je potřeba uzavřít s vlastníkem nemovitosti kupní nebo budoucí kupní smlouvu a případnou sankci za porušení závazku uzavřít v dané době dohodnutou smlouvu. Je-li podepisována se zprostředkovatelem, je dobré vědět, jaký má k dané nemovitosti vztah, resp. jakou má s majiteli nemovitosti uzavřenou dohodu, která se k prodeji váže. Jedná-li se o zplnomocnění k prodeji apod. To je důležité zejména proto, aby budoucí kupující věděl, jak je tzv. rezervování „vážné“. V praxi se totiž někdy setkáváme s tím, že někteří zprostředkovatelé s majiteli nemají s majiteli nemovitosti uzavřenu dohodu žádnou a přesto jsou schopni žádat na zájemci o koupi uzavření rezervační smlouvy, včetně složení rezervačního poplatku. Na trhu je dostatek seriózních realitních společností, které v rámci prodeje nemovitosti jsou v takovém smluvním postavení, aby byly schopny zajistit všechny podmínky rezervační smlouvy.
Odpověděl/a: Asociace realitních kanceláří České republiky, 22.08.2014
Sdílení dotazu
Sdílejte na sociálních sítích

Vybíráme články

Celkem komentářů: 1

Rezervační smlouva 11.03.2015, 19:39:46

Občas čtu, že advokáti někdy radí kupujícím neuzavírat rezervační smlouvy ale vyžadovat smlouvu o smlouvě budoucí. Není divu. Rezervační smlouvu, má obvykle realitní kancelář k dispozici a makléř ji je schopen velmi rychle připravit, přesně pro daný obchodní případ. Smlouva o smlouvě budoucí je zpoplatněným výkonem advokáta. Ve většině případů, se přitom uzavírá rovnou finální kupní smlouva. Bohužel velká část nezkušených kupujících si myslí, že uzavření smlouvy o smlouvě budoucí je nutným úkonem a tím si celý nákup nemovitosti komplikují. Ve všech případech ovšem platí důležitost dobře číst, pod co člověk připojuje svůj podpis. - lukasbetak.cz

Přidat nový komentář

NAHLÁŠENÍ NEVHODNÉHO PŘÍSPĚVKU zavřít
Opravdu chcete nahlásit administrátorovi tento příspěvek jako nevhodný ? ANO NE