Hlaváče jsou známé buď jako trvalky nebo jednoletky. I když jednoleté druhy nebyly nikdy zdaleka tak oblíbené jak vytrvalé, našly si na našich zahradách své místo. Barevná paleta jeho květů je totiž poměrně široká. Sahá od bílé až po tmavě červenou. Květy se objevují na drátkovitých stoncích od srpna do října a jsou oblíbenou rostlinou k řezu. Vonné květenství je plné, polštářkovité. Obvykle se prodávají celé barevné nebo jednobarevné směsi k osení. Rostlina je vysoká 50 – 75 cm. Známa letnička je S. atropurpurea a S. stellata, jež je až 45 cm vysoká a zejména vhodná k sušení. Květy jsou po usušení papírovité. Obvykle jsou bílé nebo modré. Známou trvalkou je druh S. caucasica vysoký 60 – 90 cm. Od června do října nese květy levandulové barvy. S. columbaria roste planě na loukách. Modrofialové květy jsou k vidění již od dubna. S. lucida nese na 50 cm vysokých stoncích tmavě růžové květy, které se objevují od června do září. Citrónově žluté květy jsou k vidění u druhu S. ochroleuca.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Letničky: S. atropurpurea – Blue Moon (modrá), Rose Cockade (růžová), Oxford Queen (modrofialová), Salmon Queen (lososově růžová); S. stellata – Paper Moon (papírový měsíc), Drumstick, Ping Pong;

Trvalky: S. caucasica (lila-modrá) – Alba (bílá), Stäfa (tmavě modrá), Clive Greaves (světle modrá), Miss Wilmott (bílá);
Druh: trvalka, otužilá letnička
Typ listu: malé listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, růžová, fialová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od června do října.
Výška: 50 - 90 cm
Vůně: Květy voní.
Náročnost pěstování: Na pěstování nejsou náročné jednoletky. Nesvědčím jim však dlouhodobý déšť.
Použití: Rostlina se výborně hodí k řezu.
Trvanlivost: Trvalky vydrží na záhoně řadu let, jednoletku po odkvětu ze záhonu likvidujeme.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září, říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje slunné stanoviště. Jedině tam rostlina dlouho kvete.
Množení: Trvalky množíme na jaře dělením.
Sadba: Semena letniček vyséváme v březnu do skleníku, na záhon je vysazujeme až v květnu.
Zemina: vyžaduje dobře propustnou vápenitou půdu
Sušení: Rostlinu uchováváme pomocí silikagelu nebo sušíme květy obrácenými dolů.

Články na téma Hlaváč


Hlaváč kavkazský, návštěvník z kavkazských luk, který zkrášlí naše zahrady

Hlaváč kavkazský, návštěvník z kavkazských luk, který zkrášlí naše zahrady

Hlaváč kavkazský, trvalka, která dorůstá výšky 0,5 až 0,6 metru (i 0,9 metru). Tvar rostliny je trsovitý, rozvětvený a vystoupavý, zelené listy mají tyto hlaváče celokrajné, kopinaté a vstřícné, krásné květy jsou pětičetné a fialovomodré se světlejším středem, uspořádané ve dvou až tří centimetrových strboulech. Zajímavostí je, že jsou okrajové květy obvykle až dvakrát větší než ty středové. Plodem rostliny je nažka zajímavého vzhledu.

Rostlinou roku 2023 byl vyhlášen vzácný kociánek dvoudomý. Jaká rostlina zvítězí v roce 2024?

Rostlinou roku 2023 byl vyhlášen vzácný kociánek dvoudomý. Jaká rostlina zvítězí v roce 2024?

Rostlinu roku vyhlašuje Česká botanická společnost od roku 2021, kdy zvítězila vzácná zemní orchidej vstavač kukačka. V roce 2022 pak tento skvost zastoupil neméně krásný a vzácný hlaváček letní a letos zvítězil půvab z nejjemnějších- kociánek dvoudomý. Titulem rostlina roku chce ČBS upozornit širokou veřejnost na významné, ohrožené či jinak zajímavé druhy naší květeny. Určitě chce také vybízet k zájmu o rostliny, jejich sledování a praktické ochraně.

Uděleny nominace do soutěže Stavba roku

Uděleny nominace do soutěže Stavba roku

Kterých pět staveb získá prestižní titul bez rozdílů pořadí, bude známo až na začátku října. O titul se utká patnáct nominovaných staveb, které byly nominovány 4. září. Prohlédněte si je i vy.