Hořec | Gentiana

Existují druhy kvetoucí na jaře, v létě a na podzim. Milovníci těchto modrých rostlin si tak mohou přijít na své a svoji oblíbenou květinu mohou vidět kvést na předním části záhonu či ve skalce celou sezónu. Obvyklé jsou spíše nízké druhy než ty vysoké. Typické modré květy vyrůstají z listové růžice. Existují však i druhy s bílými nebo žlutými květy (G. lutea).

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Jarní druhy: G. acaulis nese sytě modré květy objevující se od dubna do května; zářivě modré květy má G. verna;

letní druhy: G. septemfida se pěstuje nejsnadněji. Rostlina může být až 25 cm vysoká. Modře purpurové květy se objevují od července do srpna. G. cruciata má květy jasně modré a kvete od července do srpna;

podzimní druhy: G. farreri nese květy modré se světlými vnitřky. G.sino-ornata má světlo modré květy se zelenavými proužky kvete od září do října.
Původ: horské oblasti Evropy
Druh: trvalka, skalnička
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, žlutá
Kvete: Kvete od dubna do října podle druhu.
Výška: 10 - 25 cm
Použití: Nehodí se k řezu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen, Červen, Červenec, srpen, září, Říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné nebo mírně přistíněné stanoviště.
Voda: V době růstu vyžadují poměrně vlhko.
Množení: Můžeme množit semeny, je to však značné obtížné. Jednodušší je množení dělením trsů. Na jaře dělím druhy kvetoucí v létě a na podzim. Jarní druhy se dělí v červenci.
Zemina: dobře propustná půda
Problémy: Vápno v půdě nesnášejí hořce kvetoucí na podzim.

Články na téma Hořec


Jak začít se skalničkařením?

Jak začít se skalničkařením?

Začínáte se skalkou? Úspěšným a zkušeným skalničkářem se může stát opravdu každý, chce to ale začít pozvolně. Přinášíme vám 20 zaručených tipů!

Skalka plná barev

Skalka plná barev

Velice oblíbené je pěstovat rostliny ve skále či obložené balvany. Mnozí si takovou „skalní zahrádku“ zřídili na chatách, chalupách nebo u rodinných domů. Někteří se též snaží skalku vybudovat uměle, jiní nemají skrz terén jiné volby. Jisté však je, že správným osazením rostlin vydrží skalka živá do dlouhého podzimu. Důležité je vybrat vhodné místo. Ideální je pro tento účel zvolit takovou část, která bude během dne mírně zastíněna. Budeme mít tak otevřené možnosti při výběru rostlin, které mají individuální nároky. Nevhodné je však stanoviště pod stromy. Kořeny stromů nazvedávají kameny, navíc spadané podzimní listí by mohlo rostliny zahubit.