Kosatce s oddenkem | Iris

Skupina kosatců je velice široká. Tyto trvalky jsou oblíbené především pro svojí pestrost květů a nenáročnost na pěstování. Na záhonech jsou od února až do listopadu podle druhů. Takřka celoročně mohou zdobit záhony. Kosatce s oddenkem (rhizomy) dorůstají výšky až 1,2 m a mají úzké mečovité listy. Mezi nejoblíbenější kosatce patří kosatce s kartáčky - bradaté kosatce, které jsou na našich zahradách nejčastěji k vidění. Tyto kosatce se vyznačují ochlupeným kartáčkem uvnitř květu. Květ se mimo jiní skládá ze 3 vnitřních lístků, jež rostou vzpřímeně a 3 vnějších lístků rostoucích převisle. Je obvyklé, že vnější okvětní lístky jsou jinak zbarvené. Dalšími neméně zajímavými druhy jsou kosatce bez kartáčků a druhy s hřebínkem. Kosatce bez kartáčků mají květy na dalších lodyhách do široka rozevřené. Vnější okvětní plátky rostou směrem vzhůru a obvykle nesou nápadnou žlutou skvrnu a výraznou žilnatinu, vnitřní lístky rostou naopak dolů. Kosatce s hřebínkem patří již do menší skupiny. Květy těchto kosatců mají na vnějších lístkách hřebínek (pruh s výrůstky).

Po odkvětu se rostliny zatahují a v září znovu naraší. Do skalek a do předních částí záhonů se výborně hodí zakrslé druhy.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Skupina kosatců s kartáčky: velkokvěté vysoké – kvetou v květnu, vysoké až 80cm - Kristýnka (bílý), April in Paris (pastelově růžový), Blue Aristocrat (modrá), Fort Apache (červenohnědý), Tempting (bílovínový); velkokvěté nízké – kvetou v květnu a dosahují výšky až 70 cm – Apricot Frosty (bílo-meruňkový), Peach Ice Cream (bílo-broskvový); zakrslé kosatce dorůstají až 30 cm - Blue Line (bílý s modrými kartáčky), Chanted (broskově růžový s modrými kartáčky), Hot Jazz (sytě růžová s oranžovými kartáčky); miniaturní kosatce dosahují výšky 10 cm a kvetou již na počátku dubna – I. Pumila.

Skupina kosatců bez kartáčků: do této skupiny patří především sibiřské druhy a japonské druhy, které jsou velice populární. Sibiřské kosatce (I. sibirica a I.sanguinea) dorůstají výšky 50 – 120 cm. Barva květů převažuje modrá, fialová, bílá nebo purpurová – Bridal Jig (bílý s žlutými kartáčky), Carmen Jeanie (fialový s bílou skvrnou na falech), Dancing Nanou (jasně modrý), Frosty Rim (fialovomodrý).

Do bažin a mělkých vod jsou vhodné japonské druhy – I. Pseudacorus (kosatec žlutý), I. Leavigata, I. Ensata, květy se objevují na přelomu června a července – Dance (bílý s žlutými středovými čárami), Dramatic Moment (fialový s žlutými středovými čárami), Hatsu-Hime (světlounce růžový s žlutými středovými čárami).

Kosatce s hřebínkem lze úspěšně pěstovat na skalkách – I. cristata (levandulově modrý se oranžovým hřebínkem), I. japonica (bílý s žlutým hřebínkem olemovaný fialovým skvrnami).
Původ: Některé druhy pocházejí z východní Asie, jiné z US
Druh: trvalka
Typ listu: střední listy, řemenité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, kaštanová, oranžová, fialová, vínová, purpurová, žlutá
Kvete: Kvete od května do července.
Výška: 30 - 120 cm
Vůně: Květy voní.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, Červen, Červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Milují slunné stanoviště.
Hnojení: Na podzim je vhodné rostliny přihnojit hnojivem s nízkým obsahem dusíku.
Množení: Možno množit dělením oddenků, která provádíme po několika letech. Nejlépe je začít s množením po odkvětu. Oddenky se zastřihnutými listy zasazujte do vlhké půdy cca 30 cm ve vzdálenosti od sebe.
Sadba: Ideální je kosatce vysazovat v době jejich odkvětu od poloviny července do poloviny září. Sazenice se vysazují mělce pod povrch půdy.
Zemina: Kosatcům s kartáčkem se daří v dobře propustné půdě ne přemokřené, kosatce bez kartáčků milují hlinitou půdu bohatou na humus. Obzvlášť na jaře dostatečně vlhkou.